Nowe Projekty Wydobywcze PGNiG na Szelfie Norweskim: Tyrving i Tommeliten Alpha w Centrum Uwag PGNiG Upstream Norway (PUN) kontynuuje intensywną działalność wydobywczą na norweskim szelfie kontynentalnym, uruchamiając nowe projekty i zwiększając produkcję węglowodorów. W najnowszych działaniach spółka uruchomiła wydobycie ze złoża Tyrving i zwiększyła wydobycie ze złoża Tommeliten Alpha, a także planuje kolejne inwestycje.
PGNiG Upstream Norway (PUN) eksploatuje obecnie 20 złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na norweskim szelfie kontynentalnym. W tym tygodniu, 3 września, spółka uruchomiła wydobycie ze złoża Tyrving na Morzu Północnym, którego zasoby szacowane są na 25 mln baryłek ekwiwalentu ropy. Produkcja z tego złoża ma trwać przez 15 lat, co stanowi ważny element strategii PUN na najbliższe lata.
Niecały rok temu spółka rozpoczęła produkcję ze złoża Tommeliten Alpha, które jest jednym z najważniejszych złóż eksploatowanych przez PUN. W szczytowym okresie produkcji, złoże to zapewni 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. Inne istotne złoża, takie jak Ormen Lange i Gina Krog, przyczyniają się do tegorocznej produkcji na poziomie – odpowiednio – ok. 1,2 i 1,1 mld m sześc. gazu. Na złożu Ormen Lange, w którym PUN posiada 14 procent udziałów, prowadzone są prace inwestycyjne, mające na celu uzyskanie wyższego poziomu sczerpania zasobów w przyszłości. Z kolei osiągnięcie aktualnego poziomu wydobycia na złożu Gina Krog było możliwe dzięki przejęciu przez PUN na początku 2024 roku spółki KUFPEC Norway.
W 2024 roku PUN zrealizował również akwizycje, w tym dokupienie udziałów w złożu Eirin oraz nabycie 20% udziałów w złożu Atlantis. Złoże Eirin, zlokalizowane w pobliżu Gina Krog, jest już w trakcie zagospodarowania i będzie oddane do produkcji w przyszłym roku. W przypadku złoża Atlantis, które zapewni spółce łącznie ok. 1,5 mld m sześc. gazu, koncepcja zagospodarowania nie została jeszcze wybrana, jednak partnerzy koncesyjni zakładają, że uruchomienie produkcji nastąpi w ciągu kilku następnych lat.
– W tym roku spółka zrealizowała również akwizycje, między innymi dokupienie udziałów w złożu Eirin (zlokalizowanym w pobliżu Gina Krog) oraz nabycie 20 proc. udziałów w złożu Atlantis. Złoże Eirin jest już w trakcie zagospodarowania i będzie oddane do produkcji w przyszłym roku. W przypadku złoża Atlantis, które zapewni spółce łącznie ok. 1,5 mld m sześc. gazu, koncepcja zagospodarowania nie została jeszcze wybrana, jednak partnerzy koncesyjni zakładają, że uruchomienie produkcji nastąpi w ciągu kilku następnych lat. PUN prowadzi także prace poszukiwawcze. Ostatnio z sukcesem zakończyła wiercenia odwiertów na koncesji PL636, odkrywając złoże ropno-gazowe Cerisa o szacowanej zasobności do 39 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Było to największe odkrycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w I połowie 2024 roku – poinformowała Grupa Orlen w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl.
Projekty PUN obejmują zatem zarówno zagospodarowanie nowych aktywów, jak i rozwój już posiadanych w celu podniesienia lub stabilizacji produkcji, a także kupno nowych aktywów oraz działalność poszukiwawczą.
PUN prowadzi także prace poszukiwawcze. Ostatnio z sukcesem zakończyła wiercenia odwiertów na koncesji PL636, odkrywając złoże ropno-gazowe Cerisa o szacowanej zasobności do 39 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Było to największe odkrycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w I połowie 2024 roku.
W pierwszym półroczu 2024 roku łączna produkcja węglowodorów przez PUN wyniosła prawie 21,2 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, co stanowi wzrost o ponad 50 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku, kiedy wyniosła ponad 14 mln baryłek ekwiwalentu. Mimo wyzwań PUN utrzymuje stabilną produkcję dzięki doświadczeniu, współpracy z uznanymi partnerami oraz wysokiej kulturze bezpieczeństwa obowiązującej w Norwegii.
Strategiczne plany ekspansji PGNiG na norweskim szelfie
PGNiG planuje dalszą ekspansję na norweskim szelfie, z zamiarem zwiększenia wydobycia gazu ziemnego i rozwoju posiadanych złóż. Obecnie trwają prace nad aktualizacją strategii, która zostanie ogłoszona pod koniec 2024 roku.
– Zgodnie z obowiązującą strategią, do 2030 r. wydobycie gazu ziemnego przez Grupę Orlen ma osiągnąć poziom 12 mld m sześc. rocznie. Należy jednak zaznaczyć, że obecnie trwają pracę nad aktualizacją strategii, nie można więc wykluczyć, że cele dotyczące ogólnego poziomu wydobycia oraz wolumenów produkcji na poszczególnych rynkach zostaną zmodyfikowane. Zaktualizowana strategia ma zostać ogłoszona na koniec 2024 roku – poinformowała Grupa Orlen redakcję BiznesAlert.pl.
Nowe odkrycie na złożu gazu z udziałami Polaków może zasilić Baltic Pipe