Zielony zwrot PGNiG. Cztery miliardy złotych na farmy wiatrowe, fotowoltaikę i magazyny energii

9 czerwca 2020, 11:45 Alert

PGNiG ogłosiło nową inwestycję w sektorze odnawialnych źródeł energii. Chce zainwestować do czterech mld złotych po to, aby osiągnąć moc 900 MW energii z OZE i stać się jednym z największych producentów energii z tych źródeł.

Jeszcze w tym roku firma przedstawi aktualizację strategii, w której jednym z celów będzie budowa segmentu OZE. Prezes Jerzy Kwieciński i wiceprezes ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński przedstawili plan inwestycji w te źródła.

PGNiG ma zainwestować w projekty farm wiatrowych, fotowoltaiki, a także badać wykorzystanie magazynów energii. Chce zainwestować do czterech mld złotych po to, aby osiągnąć moc 900 MW energii z OZE i stać się jednym z największych producentów energii z tych źródeł.

– PGNiG dokonuje zielonego zwrotu. Idziemy w kierunku OZE tych klasycznych, energetyki wiatrowej i słonecznej, ale i paliw alternatywnych, biogazu i wodoru – powiedział Jerzy Kwieciński. Mają to być nowe źródła zysków i stabilizacji pracy PGNiG, która będzie „znacznie bardziej odporna na szoki, jakie przeżywamy obecnie”.

Wiceprezes Sekściński zdradził, że PGNiG ogłosi w sierpniu kto postawi panele fotowoltaiczne w centrali firmy w Warszawie. Spółka chce wykorzystać grunty i dachy w całej grupie. Dokonała już selekcji terenów pod takie inwestycje. Może zbudować nawet 40 MW mocy na gruntach.

– Jesteśmy zainteresowani już pracującymi farmami wiatrowymi – zadeklarował Sekściński. – Jesteśmy otwarci na projekty fotowoltaiczne – dodał. Mają one działać w ramach dedykowanego podmiotu mającego się zajmować OZE. PGNiG utrzymuje zainteresowanie projektami morskich farm wiatrowych.

– Utworzymy specjalny podmiot z naszej grupy kapitałowej, który będzie grupował potencjalne spółki tworzone w tym zakresie. Tym zadaniom będzie dedykowany osobny podmiot. Ogłaszamy tym samym konkurs na nazwę tego podmiotu. Można je zgłaszać mailowo na OZE@pgnig.pl – zdradził prezes Kwieciński.

BiznesAlert.pl zapytał o to, czy plany w OZE wpłyną na inwestycje w sektorze upstream. – Te działania są od siebie niezależne. Będziemy kontynuowali nasze działania w sektorze poszukiwań i wydobycia. Będziemy kontynuować tam inwestycje. Obszar OZE jest nowy i silnie w niego wchodzimy niezależnie – zapewnił Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. – To działania niezależne. Chcemy budować koncern multienergetyczny i stąd dzieje się nasza dywersyfikacja działań – dodał wiceprezes Sekściński.

Wojciech Jakóbik