PGNiG uruchamia stacje tankowania, które w przyszłości mogą obsłużyć biometan

22 listopada 2023, 15:45 Alert

PGNiG Obrót Detaliczny poinformowało, że uruchomiło dwie stacje LCNG w Koszalinie i Zielonej Górze, które umożliwiają tankowanie skroplonego (LNG) i sprężonego gazu ziemnego (CNG). Są również przystosowane do tankowania bio-LNG i bio-CNG, co w przyszłości ma umożliwić zagospodarowanie biometanu.

fot. PGNiG

PGNiG Obrót Detaliczny uruchomiło nowe stacje tankowania LCNG w Zielonej Górze i Koszalinie. Pierwsza z nich rozpoczęła pracę we wrześniu, a druga w październiku 2023 roku. Obie dają możliwość tankowania skroplonego (LNG) i sprężonego gazu ziemnego (CNG). Spółka zaznacza, że są również przystosowane do tankowania bio-LNG i bio-CNG, co w przyszłości umożliwi zagospodarowanie biometanu.

– PGNiG Obrót Detaliczny konsekwentnie rozwija gazomobilność w Polsce. Gaz ziemny, ze względu na swoje walory ekologiczne, odgrywa istotną rolę w transporcie publicznym – również w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa. Aby liczba pojazdów gazowych rosła, niezbędny jest jednak konsekwentny rozwój sieci stacji tankowania paliw gazowych, dlatego cieszymy się, że nowe stacje LCNG w Koszalinie i Zielonej Górze służą już lokalnym przedsiębiorcom oraz mieszkańcom – mówi Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

W ubiegłym roku sieć firmy liczyła 17 ogólnodostępnych stacji tankowania CNG. Obecnie na terenie Polski dostępnych jest już 36 takich obiektów, w tym stacje w Koszalinie i Zielonej Górze. Do końca 2023 roku Spółka planuje uruchomienie kolejnych czterech w Białymstoku, Płocku, Szczecinie i Gdyni. Obecnie z paliwa CNG i LNG korzysta ponad 800 autobusów w 16 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Rzeszowie czy Gdyni. Z kolei skroplony gaz ziemny (LNG) znajduje zastosowanie w logistyce i transporcie ciężkim- czytamy w komunikacie.

PGNiG / Jędrzej Stachura

Inwestycja PSG w Małopolsce pomoże zmniejszyć smog