PGNiG może uruchomić złoże Kamień Mały w 2022 roku

2 września 2020, 13:00 Alert

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) może rozpocząć w 2022 roku wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złoża Kamień Mały, położonego w pobliżu Parku Narodowego Ujście Warty. Prace budowlane, zmierzające do przystosowania trzech odwiertów rozpoczęły się wiosną 2020 roku.

fot. PGNiG

Ropa i gaz

– W marcu 2020 roku, z wyłonioną w wyniku przetargu publicznego firmą, został zawarty kontrakt na wykonanie prac budowlano-montażowych dla zagospodarowania złoża Kamień Mały. Termin realizacji to 23 miesiące. Zgodnie z zapisami koncesji nr 5/2014 na wydobywanie ropy naftowej i towarzyszącego gazu ziemnego ze złoża Kamień Mały wydobycie ropy i gazu będzie prowadzone odwiertami Kamień Mały-1, Kamień Mały-11K i Kamień Mały-12K – informuje PGNiG.

Nadzór nad inwestycją sprawuje Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu. Projekt przygotowała spółka GBG Pangaz z Krakowa, natomiast wykonawcą jest firma PGNiG Technologie z Krosna. Pozwolenie na budowę zostało wydane 29 czerwca 2018 roku. Przedsięwzięcie wystartowało w drugiej połowie maja. Roboty mają potrwać do 15 stycznia 2022 roku.

nettg.pl/CIRE.PL/Jędrzej Stachura

Kwieciński: Polska chce realizować Europejski Zielony Ład, ale potrzebuje gazu