PGNiG Upstream Norway (dawniej PGNiG Upstream International), spółka zależna PGNiG SA, nabyła od Aker BP ASA udziały w odkrytym niedawno złożu Storklakken. Stanowiąca element realizacji strategii PGNiG transakcja pozwoli na wzrost wydobycia węglowodorów poza granicami Polski.
– To kolejny dowód naszego zaangażowania w zwiększanie produkcji w Norwegii. Cieszymy się z poszerzenia współpracy z firmą Aker BP, która jest operatorem dwóch największych eksploatowanych przez nas aktualnie złóż. Jesteśmy przekonani, że dzięki profesjonalizmowi Aker BP i jej umiejętnościom w zakresie terminowej realizacji projektów zgodnie z przewidywanym budżetem, inwestycja wkrótce się zwróci − powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.
Transakcja dotyczy 35% udziałów w koncesji PL460 na Morzu Północnym. Pozostałe 65% należy do Aker BP ASA, która pełni również funkcję operatora koncesji. Znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie złoża Vilje, w którym PGNiG posiada ponad 24% udziałów. Koncesja obejmuje złoże ropy naftowej Storklakken odkryte przez Aker BP w 2010 r. Według operatora wielkość zasobów wydobywalnych przypadających na udział PGNiG Upstream Norway wynosi 3,85 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). Plan zagospodarowania złoża przewiduje podłączenie odwiertów zagłowiczonych podwodnie do platformy Alvheim i uruchomienie produkcji w 2020 r.
Zarówno obecna transakcja jak i przyszłe inwestycje w złoże Storklakken zostaną sfinansowane ze środków pochodzących z działalności operacyjnej PGNiG w Norwegii.
Nabywanie nowych aktywów na rynku norweskim jest dla Grupy PGNiG naturalnym kierunkiem inwestycyjnym. Norweski Szelf Kontynentalny uznaje się za obszar o perspektywicznych zasobach. PGNiG posiada doświadczenie oraz zdolności organizacyjne w ich eksploatacji. Projekty realizowane dotąd w Norwegii, w tym zagospodarowanie złoża Skarv, charakteryzują się wysokim poziomem rentowności i niskim ryzykiem. Zarówno obecne jak i przyszłe inwestycje w tym regionie będą tworzyć bazę dla przyszłych dostaw gazu do Polski.
Grupa PGNiG jest zaangażowana w projekt, którego celem jest eksport gazu z Norwegii do Polski nowym połączeniem. W ciągu pięciu lat operatorzy systemów przesyłowych w Norwegii, Danii i Polsce mają zbudować system gazociągów zapewniający dostęp do rynku gazu w Europie Środkowej. PGNiG zamierza dokonać rezerwacji przepustowości tego połączenia, aby móc przesyłać do Polski wydobyty przez siebie gaz.
PGNiG rozpoczęło działalność w Norwegii w 2007 r., nabywając od ExxonMobil udziały w złożu Skarv. Uruchomienie wydobycia nastąpiło w 2012 r. i od tego czasu projekt ten znacząco wpływa na wyniki finansowe segmentu upstream. Przewidywana wielkość produkcji ze złóż norweskich w 2017 r. to 571 tys. ton ekwiwalentu ropy naftowej i 0.5 mld m3 gazu ziemnego.
Obecnie zaangażowanie PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym obejmuje 19 koncesji. Po zakończeniu transakcji związanej z nabyciem udziałów w złożu Storklakken liczba koncesji wzrośnie do 20. Grupa posiada udziały w pięciu złożach ropy naftowej i gazu ziemnego (Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog), a wielkość jej zasobów w Norwegii to 78 mln boe (wg stanu na 1 stycznia 2017 r.) Działalność poszukiwawcza prowadzona jest w ramach dziewięciu koncesji, z czego w wypadku dwóch PGNiG pełni funkcję operatora. W nadchodzących rundach koncesyjnych Spółka zamierza złożyć wnioski o dodatkowe obszary koncesyjne.
PGNiG