Piechociński: Plan dla polskiej energetyki na ukończeniu

13 kwietnia 2015, 08:30 Energetyka

– Projekt nowej Polityki energetycznej Polski do roku 2050, nad którym pracujemy, ma na celu nakreślenie kompleksowej wizji rozwoju tego sektora gospodarki. Jej realizacja jest również gwarancją bezpieczeństwa energetycznego – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas posiedzenia Krajowej Rady Przedsiębiorczości. Spotkanie w którym udział wziął również sekretarz stanu w MG Jerzy Pietrewicz odbyło się 10 kwietnia 2015 r. w Warszawie.

Elektrownia Opole. Fot: PGE

Wicepremier przypomniał, że w Ministerstwie Gospodarki dobiegają końca prace nad dokumentem. Przygotowano już jego część strategiczną, ocenę dotychczasowej polityki energetycznej do 2030 r. oraz prognozy przedstawiające zapotrzebowania na paliwa i energię w horyzoncie do 2050 r. Obecnie trwa aktualizacja strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

– Przygotowany przez nas projekt przedstawia podstawowe kierunki działań rządu w obszarze sektora energii. Nawiązuje także do aktualnych celów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, kontekstu globalnego oraz do wyzwań krajowych, związanych z ochroną klimatu i zapewnieniem wymagań w zakresie ochrony środowiska – wyjaśnił wicepremier. Dodał, że dokument obejmuje także zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju rynku energii i konieczności zagwarantowania konkurencyjności rodzimego przemysłu.

Szef resortu gospodarki podkreślił również, że ważnym elementem dokumentu jest Program działań wykonawczych na najbliższe 4 lata. – Szczegółowo przedstawia on zamierzenia Rządu w sektorze energetyki. Zapisano w nim ponad 180 działań skupionych w 3 obszarach: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność gospodarki i ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko – wymienił.

W dokumencie uwzględniona została także koncepcja Europejskiej Unii Energetycznej, która jest jednym z najważniejszych tematów omawianych obecnie na forum UE. Obejmuje ona: bezpieczeństwo energetyczne; solidarność i zaufanie; w pełni zintegrowany europejski rynek energii; efektywność energetyczną przyczyniająca się do ograniczenia popytu; dekarbonizację gospodarki oraz badania naukowe, innowacje i konkurencyjność.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki