Piechociński: Polska odnosi coraz większe korzyści ze współpracy z rynkiem indyjskim

30 lipca 2015, 07:15 Energetyka

Indie są jednym z kluczowych strategicznych partnerów Polski w Azji Południowej. Dlatego w ramach programu Go India chcemy zaproponować spójną strategię rozwoju naszej współpracy – powiedział wicepremier, minister gospodarki podczas inauguracji seminarium biznesowego Polska – Indie. Spotkanie odbyło się 29 lipca w Lublinie.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że Polska chce umocnić polsko-indyjską współpracę i w najbliższej przyszłości nadać jej rangę partnerstwa strategicznego. – Naszym celem jest rozwijanie aktywności w tradycyjnych dziedzinach współpracy i promowanie nowych sektorów. Polska i Indie potrzebują partnerstwa stworzonego na solidnych relacjach biznesowych i kulturalnych – ocenił szef resortu gospodarki.

W opinii wicepremiera na korzystny stan polsko-indyjskich relacji gospodarczych mają również wpływ liczne spotkania na szczeblu rządowym, a także fora biznesowe, seminaria czy targi z udziałem przedsiębiorców, przedstawiciele administracji i instytucji otoczenia biznesu. –  Nasze rozmowy z administracją rządu federalnego Indii w styczniu 2015 r. są potwierdzeniem tej tezy i kolejnym ważnym wydarzeniem na drodze budowania solidnych relacji partnerskich. W Warszawie 15 czerwca 2015 r. odbyła się natomiast IV Sesja Komisji Mieszanej ds. Współpracy Gospodarczej oraz Forum Biznesu. Dziś spotykamy się po raz kolejny, w Lublinie, by nawiązać kontakty i omówić perspektywy współpracy – zaznaczył.

Wicepremier Janusz Piechociński spotkał się ponadto z wicepremierem rządu stanowego Pendżabu, S. Sukhbir Singh Badalem. Tematem rozmowy były możliwości i perspektywy współpracy polsko indyjskiej m.in. w górnictwie, wydobyciu miedzi, poszukiwaniu ropy naftowej i gazu, czy przemyśle elektromaszynowym. Wicepremier przypomniał, że polskie firmy funkcjonują już na indyjskim rynku – Chętnie podzielimy się naszymi dotychczasowymi sukcesami i dobrymi praktykami, by zwiększać wartość wzajemnych obrotów handlowych. Dobrym tego przykładem są chociażby artykuły rolno-spożywcze. W 2014 r. miały one znaczący udział w polskim eksporcie do Indii. Wartość ich sprzedaży wzrosła aż o 64 proc., do kwoty 8,6 mln dol. – stwierdził.

W składzie delegacji Pendżabu znaleźli się przedstawiciele administracji stanowej, instytucji koordynujących rozwój przemysłu rolno-spożywczego, agencji wsparcia inwestycji zagranicznych oraz przedstawiciele firm z branży spożywczej i chemicznej. W forum wzięło udział blisko 60 przedsiębiorców z obu krajów. Delegacja odwiedziła zakłady w województwie lubelskim, by zapoznać się z możliwościami rozwoju rolnictwa i produkcji rolno-spożywczej w tym regionie.

Czytaj więcej: Wiceminister Arkadiusz Bąk: Zacieśniamy relacje gospodarcze Polska-Indie

Źródło: Ministerstwo Gospodarki