Pieniądze z UE i resortów zasilą Fundusz Rozwoju Śląska

12 maja 2017, 12:15 Alert
Kopalnia Sobieski
fot. Tauron

Po rozmowach z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i wiceprzewodniczącym Komisji Eurpejskiej ds. Unii Energetycznej Polska zamierza stworzyć fundusz na rzecz rozwoju Śląska. W tym celu chce wykorzystać pieniądze unijne przeznaczone na modernizację energetyki, np. Fundusz Modernizacyjny w ramach mechanizmu systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.

– Są dobre klimaty, abyśmy otrzymali środki na Fundusz Rozwoju Śląska. W naszym rozumieniu to nie jest usuwanie węgla, ale uzupełnienie istniejących gałęzi gospodarki, które pozwoli na pchnięcie rozwoju regionu. To jest coś co pozwoli na reindustrializację. To jest szansa na nowe otwarcie – powiedział w trakcie odbywającego się w Katowicach IX Europejskiego Kongres Gospodarczego wiceminister energetyki Grzegorz Tobiszowski.

Powstanie podmiot, który będzie stale tworzył innowacyjne rozwiązania w sektorze węgla kamiennego. Chcę aby te technologie rozlewały się na całą gospodarkę. Będzie czerpał ze środków unijnych, ale i tych w resortach – powiedział Tobiszowski. W tym kontekście wymienił resorty rozwoju oraz nauki.