Pierwsza nitka Turkish Stream pod znakiem zapytania. Saipem potwierdza

9 lipca 2015, 07:21 Alert

(Kommiersant/Piotr Stępiński/Interfax/Wojciech Jakóbik)

Kolejne problemy projektu Turkish Stream podważają plany Gazpromu odnośnie Turcji. Spółka nie potwierdza problemów przy kluczowej inwestycji dla Turkish Stream ale jeżeli informacje mediów potwierdzą się, w rezultacie braku rozbudowy rosyjskiego Korytarza Południowego dostępna dla gazociągu do Turcji przepustowość przynajmniej w najbliższej przyszłości zmniejszy się z 63 do 32 mld m3 gazu rocznie.

Alternatywą ma stać się ogłoszona niedawno rozbudowa gazociągu Nord Stream po dni Bałtyku. Jednak tutaj także powstają wątpliwości, czy inwestycja będzie możliwa i opłacalna ekonomicznie.

Szereg niepewnych planów ogłaszanych przez Gazprom doprowadza do ogólnego zamieszania, co powoduje, że europejscy partnerzy spółki nie znają kierunków działań rosyjskiego giganta – czytamy w Kommiersancie.

Jak jednak informuje Interfax, spółka South Stream Transport należąca do Gazpromu anulowała kontrakt na budowę pierwszej nitki Turkish Stream we współpracy z włoskim Saipemem. Powodem ma być „niemożliwość osiągnięcia porozumienia w wielu kwestiach”. Spółka ma rozpocząć natychmiast negocjacje z nowymi kontraktorami.

Tymczasem 2 sierpnia informowaliśmy, że dwa statki Saipemu wyruszyły z portów aby położyć rury dla pierwszej nitki Turkish Stream.

Nowe inwestycje rosyjskiej spółki są kluczowe dla jej przyszłości. Spada sprzedaż gazu od Gazpromu, który musi szukać nowych rynków zbytu w Europie Zachodniej i na Bałkanach.

Jak poinformowała na swojej stronie internetowej rosyjska Federalna Służba Celna (FSC) w okresie styczeń-maj bieżącego roku Gazprom eksportował gaz do Wspólnoty Niepodległych Państw (bez uwzględnienia Białorusi i Kazachstanu) oraz będących poza nią o łącznej wartości 18,768 mld dolarów.

Według danych FSC dochody Gazpromu w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku spadły o 35,8 procent.

Całkowita wielkość dostarczonego wolumenu wyniosła 75,2 mld m3 wobec 86,2 mld w tym samym okresie w roku ubiegłym.  Eksport do państw WNP wyniósł 18,4 mld m3 a do państw spoza WNP 56,8 mld m3.

AKTUALIZACJA: Saipem potwierdza informację o anulowaniu umowy w informacji prasowej. Akcje firmy na giełdzie tracą godzinę po jej ujawnieniu 5,82 procent.