Pierwszy skład kolejowy oparty na platformie pociągu regionalnego Mireo jest już gotowy. W najbliższych miesiącach osiem składów przedprodukcyjnych zostanie oddanych do Centrum Walidacji i Testów (PCW) w miejscowości Wegberg-Wildenrath. Pociąg będzie musiał przejść szczegółowe testy przed dopuszczeniem do służby na terenie Niemiec. Pociągi wyjadą na tory w czerwcu 2020 r.
Pociąg składa się z trzech wagonów oferujących 220 miejsc siedzących, a jego maksymalna prędkość to 160 km/h. Wnętrze oferuje dużo miejsca, poczucie komfortu i bezpieczeństwa. W wagonach zainstalowane są duże wyświetlacze z informacjami dla pasażerów, którzy mają również dostęp do pokładowego Internetu, a nad wszystkim czuwa system monitoringu CCTV.
Dzięki tej inwestycji znacząco polepszymy komfort podróżowania na trasach regionalnych Offenburg-Basel oraz zadbamy o ochronę środowiska naturalnego – powiedział minister Transportu, Winfried Hermann, członek parlamentu kraju związkowego.
Pasażerowie mają zapewnione obszerne fotele, wnętrza są klimatyzowane, a do dyspozycji są także wielofunkcyjne przestrzenie z miejscem na 27 rowerów. Pasażerowie o ograniczonej mobilności maja ułatwiony dostęp do toalet. Wszystkie drzwi w wagonach są wyposażone w specjalne platformy, które automatycznie wysuwają się po zatrzymaniu składu, ułatwiając wchodzenie i wychodzenie z pociągu na peron.
Współpraca Siemens Mobility z władzami lokalnymi zawsze przebiegała w atmosferze zaufania, konstruktywnej pracy i w duchu partnerstwa. Dzięki takim relacjom nasi pasażerowie odczują znaczącą poprawę komfortu podróżowania. Pociągi najnowszej generacji ustanowią nowe standardy komfortu na trasach kolejowych w dolinie Renu – powiedział David Weltzien, szef Zarządu Regionalnego w spółce DB Region na teren kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.
Projekt pociągu Mireo kładzie specjalny nacisk na ochronę środowiska i dużą wydajność energetyczną dzięki samonośnej aluminiowej konstrukcji. Poprawiona aerodynamika pojazdu, wydajne energetycznie podzespoły oraz inteligentny system zarządzania zasilaniem pomagają oszczędzać zasoby, redukować emisję spalin i hałasu. Całkowity pobór energii jest zmniejszony o około 25% w porównaniu do starszych konstrukcji. Materiały użyte do produkcji pociągu Mireo mogą zostać poddane recyklingowi w 95% pod koniec cyklu życia i służby pociągu.
Dzisiaj, zaledwie po 18 miesiącach od daty złożenia zamówienia, prezentujemy pierwszy pociąg Mireo na trasy doliny Renu. Tak szybkie zamówienie było możliwe dzięki inteligentnemu systemowi modularnemu oraz ustandaryzowanym komponentom potrzebnym do budowy pociągu. Nowy projekt zapewnia przewoźnikowi rentowność przez cały cykl życia pojazdu – powiedziała Sabrina Soussan, szefowa Siemens Mobility.
Pociąg Mireo będzie kursował na trasie Offenburg – Freiburg – Basel/Neuenburg (w Szwajcarii) przez cały tydzień oraz w rejonie Kaiserstuhl od stacji Freiburg do stacji Endingen/Breisach w niedzielę.
Mirelo/RailWay Gazette / nakolei.pl