EnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Pietrewicz: Elastyczne podejście do celów klimatycznych polegałoby na ich realizowaniu po kolei

W Warszawie odbył się IV Europejski Meeting Gospodarczy „Ramy polityki klimatyczno-energetycznej UE na lata 2020-2030. Nowe propozycje – stare grzechy”. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystąpienie wiceministra gospodarki, Jerzego W. Pietrewicza.

– Cele unijnej polityki klimatyczno-energetycznej zaproponowane w tym roku są z polskiego punktu widzenia ambitne, zwłaszcza propozycja zmniejszenia emisji CO2 o 40 proc. Najłatwiejsza do przyjęcia przez Polskę jest zaproponowane pod koniec lipca przez komisarza ds. energii Guenthera Oettingera podniesienie efektywności energetycznej o 30 proc. do 2030 r. – stwierdził w swoim wystąpieniu na Meetingu Jerzy Witold Pietrewicz, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki.

Jego zdaniem Polska mogłaby zaproponować elastyczne podejście do unijnych celów klimatycznych. Chodziłoby o to, by niekoniecznie realizować je wszystkie naraz, ale po kolei – co przyszłoby łatwiej.

– Ponadto realizację tych celów należałoby mierzyć od momentu wybranego przez poszczególne kraje – mówił dalej wiceminister Jerzy Pietrewicz. – Na przykład dla Polski mógłby to być rok 1988. W ten sposób uzyskalibyśmy długą perspektywę czasową na realizację unijnych propozycji. Powinniśmy również sformułować prostą ścieżkę do realizacji ambitnych celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej.

Zdaniem Jerzego Pietrewicza należy także określić poziomy redukcji CO2, których nie powinniśmy przekraczać, aby nie okazały się zbyt destrukcyjne dla gospodarki jako całości.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X