AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Rzecznik rządu zapowiada działania, które mają zahamować wzrost cen energii

Rzecznik prasowy rządu Piotr Muller. Fot. piotrmuller.pl

– Są dwa rozwiązania, które mogą ulżyć obywatelom całej Europy jeżeli chodzi o kwestie związane z cenami energii. To zmiany w tzw. polityce ustalania ceny krańcowej, która generuje ostateczny rachunek na rynku hurtowym i końcowym detalicznym – powiedział rzecznik rządu Piotr Muller na konferencji prasowej.

Taryfikacja oraz dopłaty do energii

– Od dłuższego czasu, Polska jak i cała Europa, jest objęta szantażem energetycznym Władimira Putina. Po sytuacji wojennej Putin wykorzystuje z żelazną konsekwencją wszystkie mechanizmy, które może, aby manipulować cenami energii – powiedział rzecznik prasowy rządu Piotr Muller na konferencji prasowej.

Rzecznik rządu odniósł się do sytuacji energetycznej Unii Europejskiej. – W całej Unii Europejskiej w I kwartale 2022 roku w porównaniu do 2020 roku, koszty energii elektrycznej dla gospodarstw domowych były wyższe o 37 procent, a dla przemysłu o 42 procent – wyjaśnił Muller. – Taka sytuacja występuje w związku z wojną na terenie Ukrainy, atakiem Rosji, z szantażem gazowym i wszystkimi działaniami, które wcześniej nie miały miejsca – dodał.

– Szukamy wszelkich rozwiązań, żeby wprowadzić systemy dopłat albo taryfikacji, czyli mrożenia wzrostu cen na poziomie na jakim to możliwe. To osiągalne dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego – poinformował Piotr Muller dodając, że działania rządu wychodzą poza rynek krajowy. – Możemy też wprowadzać działania na poziomie europejskim i w tym zakresie prowadzone są rozmowy – zaznaczył.

– Są dwa rozwiązania, które mogą ulżyć obywatelom całej Europy jeżeli chodzi o kwestie związane z cenami energii. To zmiany w tzw. polityce ustalania ceny krańcowej, która generuje ostateczny rachunek na rynku hurtowym i końcowym detalicznym – wyjaśnił rzecznik.

Piotr Muller odniósł się wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych. – Ministerstwo rozwoju i technologii pracuje nad systemem dopłat dla tego sektora. To wsparcie zostanie wypłacone jeszcze w tym roku. Sposób podziału tych środków musi się mieścić w możliwościach budżetowych państwa, a jednocześnie wspierać te części przemysłu, które są kluczowe w kwestii ryzyk inflacyjnych – powiedział.

Maria Andrzejewska 

Unia Europejska szykuje się na reformę rynku energetycznego


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X