Piotr Naimski rozmawia o Baltic Pipe w Sztokholmie

27 marca 2019, 13:30 Alert
Piotr Naimski
fot. naimski.pl

Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, przebywał z wizytą w Sztokholmie. Jego rozmówcą był Sebastian de Toro, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i Infrastruktury, wraz ze współpracownikami, m.in. Frederikiem Ahlenem, dyrektorem generalnym w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Innowacji. Spotkanie dotyczyło współpracy w dziedzinie energii między Polską i Szwecją ze szczególnym uwzględnieniem projektu Baltic Pipe.

Projekt Baltic Pipe jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a realizują go operatorzy systemów przesyłowych w Polsce i Danii – Gaz-System i Energinet. Ma on dostarczać gaz z szelfu norweskiego do Polski przez Morze Północne, terytorium Danii i Morze Bałtyckie. Przebiegać ma też przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną. Gazociąg będzie się składał z wielu części, zarówno podmorskich, jak i lądowych. Wniosek złożony 19 marca do szwedzkiego rządu dotyczy części biegnącej przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną.

Ma on pomóc uniezależnić Polskę od importu rosyjskiego gazu i jednocześnie pomóc zmniejszyć zużycie węgla i emisje CO2 w kraju.

– Jest duży potencjał na ograniczenie emisji CO2, jeśli gazociąg zostanie wykorzystany do zastąpienia węgla w zaledwie 10 procentach, można się spodziewać redukcji emisji CO2 od 1,2 do 2,2 megatony rocznie – podał Gaz-System.

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej/Offshore Energy Today/Michał Perzyński