Piotrowski: Latem resort energii zbada odporność energetyki na kryzysy

5 kwietnia 2017, 13:45 Alert
Piotrowski

Latem zostaną przeprowadzone stress-testy polskiej energetyki – zapowiedział w środę wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Zaznaczył, że nie chodzi o to, „że się czegokolwiek obawiamy”, ale musimy być przygotowani na różne scenariusze.

Piotrowski, który uczestniczył w 25. Konferencji Energetycznej EuroPOWER powiedział, że resort energii analizuje dwa scenariusze. W optymistycznym „stosunkowo niedługo może się pojawić deficyt w tzw. rezerwie mocy (czyli zapasie mocy w stosunku do potrzeb kraju – PAP)”. W scenariuszu negatywnym zaś – jak mówił – „w najgorszym przypadku już w 2018 roku może pojawić się problem, że zabraknie nam mocy, którą możemy dysponować”.

Jak wyjaśnił PAP Piotrowski, chodzi o taką sytuację, że np. zepsuje się parę bloków energetycznych. – Nie chcę siać defetyzmu, ale musimy analizować najgorsze i prawie niemożliwe scenariusze, które mogą się zdarzyć – mówił. Zapowiedział, że latem zostaną przeprowadzone stress-testy polskiej energetyki. – Nie dlatego, że się czegokolwiek obawiamy, bo mamy 4 GW zapasu (mocy – PAP), ale musimy być przygotowani.

W sierpniu 2015 roku, ze względu na brak mocy w systemie, ówczesny resort gospodarki zmuszony był wprowadzić ograniczenia w poborze energii dla największych odbiorców.