AtomEnergetyka

Piszczatowska: Rząd może skasować atom

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Wejście w życie tzw. pakietu zimowego jest kwestią czasu. Oznacza to, że Polska wkrótce będzie zmuszona przedstawić projekt przyszłego miksu energetycznego, w skład którego ma wchodzić energia pozyskiwana z węgla brunatnego i kamiennego, OZE i atomu. Ten ostatni sprawia największy problem – od wielu lat odraczano podjęcie decyzji o kontynuacji lub ostatecznym zaniechaniu budowy elektrowni jądrowych. O aktualnym stanie rzeczy rozmawialiśmy z  Justyna Piszczatowską z portalu WysokieNapiecie.pl.

– Rząd zapowiedział podjęcie decyzji w sprawie polskiego atomu do grudnia, jednak z wypowiedzi ministra Tchórzewskiego można wnioskować, że ostatecznego planu jeszcze nie ma. Z dużą dozą prawdopodobieństwa zostanie on z miksu energetycznego w ogóle wykreślony, gdyż projekt ten jest bardzo kapitałochłonny – mówi Piszczatowska. Elektrownia jądrowa ma kosztować około 12 mld euro.

Sprawę komplikuje fakt, że Polska Grupa Energetyczna, prawdopodobny wykonawca projektu, wstrzymała wypłacanie dywidend na 3 lata, aby zakupić polskie aktywa swojego francuskiego odpowiednika, EDF. – Nieoficjalnie Francuzi cały czas podchodzą do współpracy z entuzjazmem, ale PGE będzie musiała znaleźć środki w wysokości 5 mld euro. Polska strona zdaje się być krytyczna, gdyż realna pomoc finansowa zagranicznego partnera wiąże się z większą kontrolą operacyjną nad projektem.

Wysokie koszty budowy elektrowni atomowej bilansowałby wzrost ceny energii, według szacunków nawet dwukrotny. W kontekście nieuchronnych negocjacji z Komisją Europejską dotyczących pakietu zimowego, niepewność tylko wzrasta. – Pierwotne założenia KE w zakresie efektywności, zróżnicowania źródeł i ograniczenia emisji były dla nas restrykcyjne, z kolei następne wytyczne te restrykcje zaostrzały. Dodanie do miksu energetycznego energii atomowej może okazać się niewystarczające, ponieważ kraje takie jak Niemcy i Austria inicjują trend stopniowego odchodzenia od niej – mówił gość audycji.

W obliczu przerw w dostawach energii w przeciągu dwóch lat, na polskim rządzie rośnie presja by podjąć konkretne decyzje w sprawie miksu energetycznego. – Brakuje nam długofalowej wizji i jest to problem wszystkich polskich rządów od 20 lat. Jednak pozostanie przy węglu będzie nierozsądne i drogie – oceniła Piszczatowska.

Całość rozmowy w audycji Rynek Opinii do odsłuchania na stronie radia RDC. 


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X