EnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Piszczatowska/Zasuń: Górnicy łakomi na energetykę

Premier Donald Tusk wraz z Włodzimierzem Karpińskim, ministrem Skarbu Państwa spotkali się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Na spotkaniu przedstawiono dotychczasowe działania krótkoterminowe oraz konkretny plan działań średniookresowych, które powinny stać się bazą dla przygotowywanego przez Kompanię Węglową planu restrukturyzacji i rozwoju.

– Związkowcy chcą aby połączyć ledwie zipiącą Kompanię Węglową ze znajdującym się w niewiele lepszej sytuacji KHW oraz z Węglokoksem. Jeśli rząd się zgodzi, to najpewniej  następnym żądaniem związkowców będzie integracja górnictwa z energetyką – piszą Justyna Piszczatowska i Rafał Zasuń z WysokieNapiecie.pl.

W trakcie spotkania strona związkowa zaproponowała udział w konsultacjach dotyczących polityki energetyczno-klimatycznej w celu optymalizacji miksu energetycznego oraz w celu przedłożenia koncepcji konsolidacji sektora wytwarzającego węgiel energetyczny.

W związku z tym, porozumiano się co do stworzenia grupy roboczej złożonej z przedstawicieli strony społecznej oraz władz spółek węglowych i przy udziale przedstawicieli rządu, która do 22 sierpnia przeanalizuje przedstawione przez stronę związkową koncepcje.

Przedyskutowano również kwestie związane z asortymentem importowanego węgla. – Tym razem według naszych informacji nie było na nim ani jednego przedstawiciela resortu gospodarki, który formalnie nadzoruje górnictwo. Nie przybył wiceszef tego resortu Jerzy Pietrewicz, bo nie zaproszono go – piszą autorzy WysokieNapiecie.pl. – Połączenie Kompanii, KHW i Węglokoksu miałoby z punktu widzenia górników jedną zaletę – powstały w ten sposób „czempion” miałby w dłuższej perspektywie ponad połowę udziałów w rynku i dyktowałby ceny.

– Górnicy wciąż łakomym okiem spoglądają na energetykę, która mimo spadających cen prądu wciąż ma zyski. Jeśli z KHW i Kompanii powstanie jedna spółka, to można sobie wyobrazić w przyszłym roku sytuację, w której rząd wymusi na spółkach energetycznych dokapitalizowanie jej – piszą Piszczatowska i Zasuń. – Wywołałoby to panikę wśród mniejszościowych udziałowców spółek energetycznych, wyprzedaż akcji, ale ostatecznie ciału (rządowemu) bliższa koszula czyli górnicy.

Źródło: WysokieNapiecie.pl


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X