Orlen Aviation poinformował, że zainwestuje w nowoczesną i przyjazną środowisku technologię fotowoltaiczną. Na jego budynkach biurowych w Warszawie zamontowane zostaną dwie mikroinstalacje o łącznej mocy blisko 100 kWp. Umożliwią one zmniejszenie opłat spółki za zakup energii elektrycznej z sieci i przyczynią się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery.
Nowoczesny i niskoemisyjny segment
– W strategii ORLEN2030 jasno zadeklarowaliśmy, że będziemy inwestować w odnawialne źródła energii, ponieważ przybliża nas to do celu osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Dotrzymujemy słowa. Jednym ze źródeł, które już intensywnie rozwijamy, jest fotowoltaika. W styczniu rozpoczęliśmy budowę farmy o mocy 20 MW w gminie Przykona, jednocześnie chcemy realizować projekty na mniejszą skalę. Wkrótce instalacja fotowoltaiczna powstanie na budynkach spółki Orlen Aviation. Wcześniej produkcję ekologicznej energii elektrycznej na własne potrzeby rozpoczął Orlen Projekt. Inicjatywy te to ważny krok w rozbudowie nowoczesnego, niskoemisyjnego segmentu energetycznego Grupy Orlen – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
Orlen Aviation podał, że na jego budynkach biurowych zamontowane zostaną dwie instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy blisko 100 kWp. Będą składać się w sumie z 243 paneli monokrystalicznych o mocy 400 W każdy. W pierwszym etapie, którego realizacja planowana jest w najbliższych miesiącach, zbudowana zostanie instalacja o mocy prawie 50 kWp, natomiast w drugim, przewidzianym do końca tego roku, instalacja o mocy 48 kWp – czytamy w komunikacie.
Inwestycja Orlen Aviation umożliwi wyprodukowanie w ciągu roku około 97 MWh energii elektrycznej, którą w całości spółka wykorzysta do zasilania własnych budynków biurowych i bazy paliw lotniczych. Pozwoli jej to zmniejszyć zakup energii pochodzącej z sieci.
PKN Orlen/Jędrzej Stachura
PKN Orlen pozyskał miliard złotych na transformacje energetyczną dzięki zielonym obligacjom