Orlen będzie budował fotowoltaikę na stacjach paliw i nie tylko (WIDEO)

19 maja 2020, 13:30 Alert
Fotowoltaika Orlen
Fotowoltaika na stacji paliw Orlenu. Fot. PKN Orlen

Orlen zainstalował w Płocku mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy blisko 50 kWp. Jest to największa instalacja tego typu w Grupie. – Będziemy budować instalacje fotowoltaiczne o mocy kilku megawatów w lokalizacjach, które do nas należą – powiedział Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. energetyki.

Orlen informuje, że instalacja zmniejszy opłaty za zużycie energii elektrycznej do 25 procent rocznie oraz pozwoli ograniczyć emisję CO2 do atmosfery.

– Zgodnie ze strategią, zwiększamy zaangażowanie w energetykę niskoemisyjną. Jako PKN Orlen poprzez swoje działania, jak choćby budowę morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Bałtyku, konsekwentnie wpisujemy się w trend zielonej energetyki. W przeszłości zainwestowaliśmy w niskoemisyjne źródła gazowe, rozwijamy technologie produkcji wodoru, wierząc, że jest to paliwo przyszłości w transporcie. Instalacja fotowoltaiczna w Płocku, zasilająca Orlen Projekt, wpisuje się w realizowany na wielu poziomach proces transformacji energetycznej – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

– Fotowoltaika to nowa, dynamicznie rozwijająca się technologia. Orlen chciałby wejść w nią w większej skali. Będziemy budować instalacje fotowoltaiczne o mocy kilku megawatów w lokalizacjach, które do nas należą – powiedział Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. energetyki. Wymienił w tym kontekście Elektrociepłownię Włocławek, okolicę kopalni Solino, a także tereny stacji paliw.

– Przy projektowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej analizowaliśmy rozwiązania techniczne pod kątem uzyskania jak najwyższej efektywności. Przy doborze typu paneli fotowoltaicznych oraz kąta ich nachylenia pod uwagę została wzięta lokalizacja i konstrukcja budynku, a także stopień nasłonecznienia. Umożliwiło to zoptymalizowanie kosztów inwestycji i osiągnięcie korzystnego efektu pod względem zwrotu poniesionych nakładów. Zadanie udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu pracowników Orlen Projekt, którzy zresztą byli jego pomysłodawcami – mówi Marcin Kasza, prezes Orlen Projekt, cytowany przez spółkę.

Instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na budynku sąsiadującym z głównym budynkiem spółki Orlen Projekt. Składa się z 175 paneli polikrystalicznych o mocy 285 W każdy, wyposażonych w optymalizery mocy, które pozwalają zwiększyć do 25 procent wytworzonej energii elektrycznej w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub zacienienia. Tak zaprojektowana instalacja umożliwia wyprodukowanie w skali roku do 51 MWh energii elektrycznej. Instalacja w ciągu roku pozwoliłoby naładować blisko 1300 samochodów elektrycznych albo pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 12 gospodarstw domowych.

Orlen przypomina, że w przeszłości w ramach programu pilotażowego zamontował panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 180 kWp, zbudowane z ogniw krzemowych mono i polikrystalicznych, na dachach i wiatach 11 wybranych stacji paliw w Polsce.

PKN Orlen/Wojciech Jakóbik

Dybowski: Orlen może skorzystać na trendach w energetyce