PKN Orlen rozpocznie budowę offshore na przełomie 2023 i 2024 roku

30 stycznia 2020, 12:00 Alert
PKN Orlen
Logo Orlenu. Fot. BiznesAlert.pl

PKN Orlen zapewnia, że jest w stanie sukcesywnie rozwijać offshore. – Rozwój naszego projektu morskich farm wiatrowych przebiega zgodnie z planem. Planujemy rozpocząć budowę w 2023/2024 roku – stwierdziła Patrycja Klarecka, członek zarządu PKN Orlen.

Wyrównane oferty, wieloletnie małżeństwo

Patrycja Klarecka powiedziała, że przełożenie decyzji o wyborze partnera do projektu offshore wynika z „bardzo dobrych i wyrównanych ofert”. –Dostaliśmy bardzo dobre i bardzo wyrównane oferty, a to jest istotna decyzja. Mówimy o ‚małżeństwie na lata’, dlatego chcemy podejść do tego w sposób bardziej zaawansowany. Niebawem będziemy jednak finalizować wybór partnera, najprawdopodobniej jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku, a najpóźniej do końca pierwszego półrocza. Wysłaliśmy nowe warunki do potencjalnych partnerów – powiedziała Patrycja Klarecka, członek zarządu PKN Orlen. Wybór partnera ma nastąpić do końca tego kwartału, a najpóźniej do końca tego półrocza.

Niezależnie od tego, spółka prowadzi badania środowiskowe, wietrzności i geologiczne. – Rozpoczęliśmy także przetarg na projektanta farm wiatrowych – poinformowała Klarecka. – Ten projekt nie będzie w żaden sposób opóźniony, budowa zgodnie z planem ruszy na przełomie 2023 i 2024 roku – powiedziała.

PKN Orlen ma koncesje oraz warunki przyłączeniowe na moc 1200 MW na Bałtyku na morską farmę wiatrową. Pytana o ustawę offshore, Patrycja Klarecka przyznała, że koncern bardzo się cieszy z pojawienia się projektu. – Będziemy mieć uwagi do projektu, będą one jednak niewielkie. Skierujemy je w odpowiednim czasie.

Do PKN Orlen należy  spółka Baltic Power. Oosiada koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1200 MWe. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Koncern posiada warunki przyłączenia farmy do sieci. PKN Orlen planuje mieć 51 procent udziałów w tym przedsięwzięciu.

PKN Orlen/Bartłomiej Sawicki

Decyzja KE ws. przejęcia Lotosu przez Orlen zostanie przedstawiona w pierwszym półroczu tego roku