Urząd Transportu Kolejowego przyznał PKP Intercity Certyfikat Bezpieczeństwa cz. A i B. Certyfikat jest ważny do 2020 r. Dokument potwierdza wysokie standardy bezpieczeństwa, które spełnia PKP Intercity – czytamy w informacji od spółki.
Od 1 stycznia 2011 r. zgodnie z wymogami wspólnotowej Dyrektywy 2004/49/WE Certyfikat Bezpieczeństwa jest dokumentem obowiązkowym dla każdego licencjonowanego przewoźnika kolejowego w Unii Europejskiej, umożliwiającym mu dostęp do infrastruktury i niezbędnym do wykonywania przewozów. Składa się on z dwóch części – A i B. Część A potwierdza akceptację Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem przewoźnika kolejowego oraz spełnienie wymagań bezpieczeństwa zawartych w technicznych specyfikacjach interoperacyjności (TSI) i innych przepisach prawa wspólnotowego i krajowego. Część B, tzw. sieciowa, potwierdza spełnienie przez przedsiębiorstwo kolejowe wymagań w zakresie bezpieczeństwa przewozów na danej sieci kolejowej. W przypadku PKP Intercity są to linie kolejowe zarządzane przez PKP PLK S.A. oraz PKP SKM w Trójmieście.
Pendolino ponad 160 km/h
W ubiegłym roku, PKP Intercity, w związku z rozpoczęciem eksploatacji pociągów Pendolino, uzyskało zmieniony Certyfikat Bezpieczeństwa rozszerzony o możliwość wykonywania przewozów pasażerskich kolejami dużych prędkości tj. powyżej 160 km/h. PKP Intercity posiada taki dokument, jako jedyny przewoźnik w Polsce.
Prace nad Certyfikatem
Certyfikaty Bezpieczeństwa są wydawane na okres 5 lat i są przedłużane na wniosek przewoźnika. Przedłużenie Certyfikatu Bezpieczeństwa dla PKP Intercity poprzedzone było intensywnymi działaniami kontrolno – nadzorczymi ze strony Urzędu Transportu Kolejowego, który potwierdził prawidłowe wdrożenie i działanie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem w spółce.