(Bartosz Bieliszczuk)
Prezentujemy podsumowanie najważniejszych wiadomości BiznesAlert.pl z zeszłego tygodnia.
Duda w Monachium: Nord Stream 2 to problem polityczny
Podczas 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Andrzej Duda zdecydowanie wypowiadał się nt. Nord Stream 2. „Nord Stream 2 nie jest przypadkiem dobrej współpracy polsko-niemieckiej. To w rzeczywistości nie jest problem biznesowy, ale polityczny (…) Współpraca z Niemcami oznacza szacunek dla własnych interesów oraz obaw, jak w sprawie Nord Stream 2. To projekt niezgodny z interesami Polski i Ukrainy” – mówił Prezydent.
Czy Skandynawowie zablokują NS 2?
Jakoba Nielsen, naczelny portalu Politiken.dk wskazuje, że przed rozpoczęciem budowy Nord Stream 2, gazociąg musi uzyskać zgodę środowiskową od Danii, Finlandii, Szwecji oraz Niemiec. Na mocy Konwencji z Espoo, ww. kraje to strony-gospodarze (gazociąg będzie przechodził przez ich strefy ekonomiczne), które mogą zablokować jego budowę Wg Nielsena, będzie to najważniejsza decyzja Kopenhagi w 2016 roku.
Litwa: więcej (tańszego?) gazu z Norwegii
Operator litewskiego terminala LNG, Klaipeods Nafta podpisał dwie umowy dot. wykorzystania przepustowości obiektu. Dwie spółki, z którymi zawarto porozumienie chcą wykorzystać terminal do importu gazu z Norwegii. Wg danych litewskiego Ministerstwa Energetyki, obecnie dostawy norweskiego surowca przekroczyły 50% krajowego zapotrzebowania. Co więcej, wg przedstawicieli rządu, gaz z Norwegii jest bardzo konkurencyjny cenowo w stosunku do rosyjskiego.
Wkrótce dokument dot. Unii Energetycznej
Jak komentuje Paweł Nierada (Instytut Sobieskiego), wkrótce opublikowany ma zostać „Pakiet Bezpieczeństwa Energetycznego/Stabilności Energetycznej” – kluczowy dokument definiujący Unię Energetyczną. Jak pisze analityk: „Śledząc informacje medialne można mieć nadzieję, że znajdzie się w nim wiele korzystnych, z punktu widzenia interesów Polski zapisów. Np. zasada solidarności energetycznej i wynikająca z niej współpraca regionalna. Innym korzystnym zapisem, jest np. mocne akcentowanie znaczenia gazu skroplonego LNG w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego Unii”.
Ukraina: „przetrzymaliśmy zimę bez rosyjskiego gazu”
Wg słów premiera Arsenija Jaceniuka, Ukraina przetrzymała obecną zimę bez gazu z Rosji. Zapotrzebowanie kraju jest zaspokajane z dodatkowego importu z zachodu oraz wydobyciu z własnych źródeł. Premier Jaceniuk polecił zrezygnować z dostaw gazu z Rosji pod koniec listopada. W styczniu Kijów informował, że surowiec kupowany od zachodnich partnerów jest tańszy od oferty Gazpromu.
Wzrasta wydobycie Lotosu
Jak poinformował Lotos, dzienne wydobycie ropy w spółkach koncernu wzrosło do ok. 30 tys. boe na dobę. Już w lutym wydobyto milionową baryłkę surowca, podczas gdy w zeszłym roku nastąpiło to w marcu. Jak mówi wiceprezes Lotosu, Zbigniew Paszkowicz, jest to możliwe „dzięki uruchomieniu wstępnego wydobycia na bałtyckim złożu B8 oraz stabilnej produkcji ze złoża B3, wydobyciu ze złóż litewskich i akwizycjom w Norwegii”.