Podział Gazpromu bez poparcia Kremla

2 listopada 2015, 07:31 Alert

(Wiedomosti/Piotr Stępiński/Teresa Wójcik)

Prędzej czy później Gazprom zostanie podzielony, powinna zostać podjęta decyzja polityczna o rozpoczęciu tego procesu i niewykluczone, że w rezultacie zostaną utworzone więcej niż dwie spółki – poinformował szef Federalnej Służby Antymonopolowej (FSA) Igor Artemiew.

Jak informowaliśmy 23 lipca w przygotowanej przez Rosnieft alternatywnej koncepcji rozwoju wewnętrznego rynku gazu za racjonalne uważa ona aby do 2025 roku wydzielić system transportu gazu oraz podziemne magazyny surowca oraz przenieść je do odrębnej od Gazpromu spółki. Ponadto w dokumencie jest mowa o tym, że dostęp do przepustowości sieci przesyłu gazu oraz do pojemności magazynów powinien się odbywać na zasadzie aukcji lub zgłoszeń ,,opierających się na dostępie do informacji o wolumenie przesyłanym przez GTS oraz do podziemnych magazynów”.

Poinformowano również, że do 2023 roku Rosnieft proponuje stworzenie mechanizmu pełnej liberalizacji eksportu, przy zachowaniu elementów kontroli państwowej, oraz jego omówienie w ramach grupy roboczej, w której udział wzięliby przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron. Rosyjska spółka proponuje w 2024 roku przyjęcie odpowiednich przepisów a rok później nastąpiłaby pełna liberalizacja eksportu.

Według różnych źródeł kwestia rozdziału właścicielskiego Gazpromu miała zostać podjęta 27 października podczas posiedzenia komisji ds. rozwoju sektora paliwowo-energetycznego. Jednakże tuż po nim doradca Władimira Putina Dmitrij Pieskow zdementował te doniesienia. 

Nawet w ostatniej, mocno złagodzonej postaci, czyli wydzielenia z jednego gazowego koncernu – dwóch, koncepcja nie pojawiła się w dyskusji. Chodzi o stworzenie firmy wydobywczej i prywatnego operatora, który przejąłby infrastrukturę przesyłową, czyli liczne gazociągi w Rosji. Zapewniłby dostęp do tych gazociągów stronom trzecim – Rosnieftowi i Novatekowi – które obecnie są skazane na pośrednictwo Gazpromu. 

Mimo to Artemiew uznał za możliwe wydzielenie z Gazpromu spółek odpowiedzialnych za wydobycie i transport surowca stwierdzając, że prezydencka komisja o tym usłyszała. – Wydaje mi się, że stanowisko komisji oraz prezydenta sprowadza się do tego, że prędzej czy później zostanie to zrealizowane (rozdział właścicielski Gazpromu – przyp. red.) – przekonywał szef FSA.

Jak informowały na początku września Wiedomosti powołując się na wysoko postawionego urzędnika federalnego rząd oraz administracja prezydenta rozumieją, że monopol eksportowy Gazpromu nie może zostać utrzymany w obecnej formie. Jednakże wydzielenie z Gazpromu osobnej struktury zajmującej się transportem gazu jest obecnie nierealne. ,,W tym systemie wszystko jest ze sobą połączone więc dokonanie jego reorganizacji jest bardzo trudne. Póki co jest to fantazja ministerstwa rozwoju gospodarczego” – mówi źródło Wiedomosti. 

– Obecnie idea prezesa Rosnieftu Igora Sieczina o podziale Gazpromu nie jest rozważana choć jest ona ,,zdrowa” – przekonywał rozmówca Wiedomosti.

Więcej: Kreml po stronie Gazpromu