Polimex chce brać udział w rozbudowie Elektrowni Ostrołęka

29 stycznia 2018, 14:45 Alert
Elektrownia Ostrołęka. Wizualizacja bloku C na węgiel. Fot. Energa
Elektrownia Ostrołęka. Wizualizacja bloku C na węgiel. Fot. Energa

Polimex Mostostal liczy, że przetarg na budowę bloku energetycznego Ostrołęka C będzie rozstrzygnięty na korzyść spółki, a po zmianie części oczekiwań przez inwestora cena w jego ofercie może być niższa – poinformował dziennikarzy Antoni Józwowicz, prezes Polimex Mostostal.

„Wierzę, że przetarg będzie rozstrzygnięty na korzyść Polimeksu” – powiedział w poniedziałek Józwowicz. „Nie mogę powiedzieć na jakich przesłankach opieram swoje przekonanie, ale dokładnie oszacowaliśmy wszystkie koszty i oczekiwania inwestora, bo cena jest wyznacznikiem oczekiwań inwestora” – dodał. Jego zdaniem jest możliwe, że po rozstrzygnięciu przetargu inwestor ograniczy część swoich oczekiwań, co – jak powiedział – „oznaczałoby obniżenie przez nas ceny”.

Pytany, kiedy spodziewa się rozstrzygnięcia przetargu, powiedział, że „myślę, że w najbliższym miesiącu temat będzie zamknięty”. W przetargu na budowę bloku energetycznego Ostrołęka C o mocy 1.000 MW zostały złożone trzy oferty. Najniższą ofertę o wartości 4,849 mld zł złożyła China Power Engineering, najwyższą konsorcjum Polimeksu Mostostalu i Rafako za 9,591 mld zł.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w poniedziałek powiedział dziennikarzom, że oferty te są analizowane pod kątem ich zgodności ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ). „Trwa etap sprawdzania ofert w stosunku do SIWZ. Ten proces przebiega normalnie” – powiedział Tchórzewski. Pytany, czy jest możliwe, że nowy blok w Ostrołęce nie powstanie, odpowiedział:

„Ta elektrownia była ujęta w założeniach ustawy o rynku mocy. Przetarg powinien być rozstrzygnięty”. Postępowanie przetargowe na budowę bloku energetycznego Ostrołęka C prowadzi spółka Elektrownia Ostrołęka, której akcjonariuszami są Energa i Enea. Bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podał kwotę w wysokości 4,803 mld zł, którą zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Cena nie stanowi jedynego kryterium oceny ofert w postępowaniu, jest tylko jednym z jego elementów.

Polska Agencja Prasowa