Prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego zwrócił się do Komisji Europejskiej z interpelacją w sprawie węgla koksowego. Były premier zabiega o to, aby opłata solidarnościowa, którą zaproponowała przewodnicząca von der Leyen, nie obciążała produkcji tego surowca.
W połowie września Komisja Europejska przedstawiła rozporządzenie w sprawie nadzwyczajnej interwencji w celu rozwiązania problemu rosnących cen energii w Unii Europejskiej. Zaproponowane środki mają złagodzić wpływ wysokich cen energii i chronić konsumentów. Jednym z nich jest opłata solidarnościowa od nadwyżek zysków w sektorach naftowym, gazowym, węglowym i rafineryjnym. Przepisy mają objąć również węgiel koksowy, aby w założeniu zapewnić do niego stabilny dostęp.
W związku z tym profesor Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego wysłał cztery pytania w formie priorytetowej do Komisji Europejskiej. Brzmią one następująco:
– Jakie są, według Komisji, podstawy do nałożenia dodatkowego obciążenia – tymczasowej opaty solidarnościowej na produkcję węgla koksowego i koksownictwo, stanowiących bazę m.in. dla hutnictwa unijnego?
– Jaka jest, według Komisji, korelacja miedzy rosyjską wojną na Ukrainie czy sytuacją na rynku energii UE a cenami węgla koksowego, które na poziomie globalnym wyznaczane są przez rynek australijski?
– Czy, zdaniem Komisji, uwzględnienie węgla koksowego w rozporządzeniu nie stoi w sprzeczności z założeniami planu działania ws. surowców krytycznych z trzeciego września 2020 roku?
– Czy Komisja widzi jeszcze możliwość wyłączenia węgla koksowego i produkcji koksowniczej z rozporządzenia COM/2022/473 final?
W regulaminie Parlamentu Europejskiego czytamy, że każdy poseł może złożyć maksymalnie dwadzieścia pytań w okresie trzech kolejnych miesięcy. Adresat pytania udziela na nie odpowiedzi w ciągu sześciu tygodni od przekazania mu pytania.
Co więcej, każdy poseł może co miesiąc wskazać jedno ze swoich pytań jako pytanie priorytetowe, na które adresat pytania ma udzielić odpowiedzi w ciągu trzech tygodni od przekazania mu pytania. Prof. Buzek określił swoje zapytanie jako priorytet, dlatego odpowiedź powinna nadejść w ciągu niespełna miesiąca.
Jędrzej Stachura
Sasin: Polska eksportuje węgiel koksowy, którego nie da się użyć w domu