Polacy wybrali 12 projektów do inicjatywy Coal Regions in Transition

9 lipca 2018, 12:30 Alert

Strona polska wybrała 12 z zaproponowanych wstępnie 36 projektów do realizacji w ramach unijnego programu wsparcia dla regionów górniczych będących w transformacji (Coal Regions in Transition) – poinformował w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Odkrywka w Koninie. Fot. BiznesAlert
KWB Konin. Fot. Mirosław Perzyński

Kryteria

„W piątek rozstrzygnęliśmy, że zgłaszamy 12 projektów; niebawem będziemy chcieli je zaprezentować” – powiedział dziennikarzom wiceminister, tłumacząc, że wybierając projekty z 36 zaproponowanych kierowano się przede wszystkim możliwością ich szybkiej realizacji, znaczeniem dla gospodarki regionu oraz innowacyjnością.

„Najważniejsze kryteria dotyczyły tego, by projekt był realny i jak najszybciej realizowalny, a nie badawczy czy analityczny; możliwy do zrealizowania w konkretnym czasie i osiągający konkretny cel, który jest celem innowacyjnym. Musimy pokazać, że poprzez dany projekt dajemy coś innowacyjnego dla gospodarki, unowocześniamy ją” – wyjaśnił Tobiszowski.

Projekty

Przypomniał, że pierwotnie inicjatywie nadano charakter pilotażowy – pod kątem woj. śląskiego; potem Komisja Europejska zdecydowała, że program ten zostanie poszerzony o inne regiony górnicze w Unii Europejskiej. Zainteresowani środkami z tej inicjatywy są – jak mówił w poniedziałek wiceminister – m.in. Niemcy i Hiszpanie.

Wśród zgłaszanych przez stronę polską projektów do inicjatywy Coal Regions in Transition będą m.in. – według Tobiszowskiego – plany stworzenia elektrowni szczytowo-pompowej na terenie likwidowanej obecnie kopalni Krupiński w Suszcu czy przygotowany przez Jastrzębską Spółkę Węglową projekt dotyczący ogniw wodorowych, również na dawnym terenie Krupińskiego.

Negocjacje

„Obecnie wchodzimy w bardzo ważny etap negocjacji i rozmów na etapie szczegółowym, także odnośnie harmonogramu realizacji i sposobu finansowania” – zaznaczył wiceszef resortu energii, przypominając, że Polska zabiega, aby połowa środków na projekty realizowane w ramach tej inicjatywy pochodziła z UE, a połowa ze środków krajowych.

Projektami miałyby zarządzać zgłaszające je podmioty – to m.in. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębska Spółka Węglowa i inne podmioty górnicze, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna czy samorząd woj. śląskiego.

Wiceminister podkreślił, że projekty zgłoszone do realizacji w ramach inicjatywy są kompatybilne z rządowym Programem dla Śląska i wynikają z niego, zaś sam program jest częścią Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Tobiszowski ocenił, że dla Komisji Europejskiej takie usytuowanie projektów, które są niejako potwierdzone rządową strategią, bardzo je wzmacnia i uwiarygadnia, stając się dodatkowym walorem.

Coal Regions in Transition

Lista projektów, które ostatecznie będą realizowane, ma zostać ogłoszona w końcu tego roku na szczycie klimatycznym w Katowicach. COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się w stolicy Górnego Śląska 3-14 grudnia 2018 r. W trakcie wydarzenia, w którym weźmie udział nawet 40 tys. uczestników z blisko 200 krajów, planowane jest m.in. przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie.

Następne spotkanie w sprawie platformy Coal Regions in Transition odbędzie się 12-13 lipca w Brukseli. Wezmą w nim udział, oprócz przedstawicieli resortu energii, także reprezentanci polskich górniczych spółek, regionalnego samorządu oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Polska Agencja Prasowa