Resort klimatu zapewnia w imieniu Tuska o kontynuacji kursu na atom, ale czeka z konkretami na audyt

29 stycznia 2024, 17:00 Alert

Ministerstwo klimatu i środowiska potwierdza kontynuację kursu z Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, ale szczegóły poda po audycie.

Paulina Hennig-Kloska. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Paulina Hennig-Kloska. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Bezpieczeństwo energetyczne jest dla rządu sprawą niezwykle istotną, w związku z tym rząd będzie kontynuować programy związane z rozwojem energetyki jądrowej z całą mocą – zapewniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska odpowiadając pisemnie w imieniu premiera Donald Tusk na pytania posłów z prezentacji expose w Sejmie RP.

– Polska będzie kontynuować program rozwoju energetyki jądrowej. Szczegółowe plany zostaną przedstawione po przeglądzie wszystkich umów i analizie ich efektywności w kontekście zapewnienia kompleksowego bezpieczeństwa energetycznego Polski – zapewnia minister klimatu. – Bezpieczeństwo energetyczne jest istotną kwestią dla rządu. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda.

– Wybrano już lokalizację – Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w województwie pomorskim oraz technologię AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse. Inwestorem jest skarb państwa, a uruchomienie pierwszego reaktora zaplanowano na rok 2033 – przypomina autorka odpowiadając posłom. – 11 lipca 2023 roku Minister Klimatu i Środowiska, na wniosek Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, wydał decyzję zasadniczą, która formalnie potwierdziła, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Dokument ten uprawnia Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych oraz późniejszego pozwolenia na budowę.

Należy podkreślić, że następnie spółka PEJ uzyskała kolejne kluczowe decyzje administracyjne, w szczególności 19 września 2023 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla pierwszej elektrowni jądrowej, a 26 października 2023 roku wojewoda pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Kolejne kroki będą podejmowane w porozumieniu z inwestorami – podała minister klimatu odpowiadając na pytania do expose premiera.

Polska chce mieć zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej pierwszy reaktor w 2033 roku i 6-9 GW atomu do 2043 roku. Trwają przygotowania do wyboru drugiej lokalizacji po Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Premier Donald Tusk zapowiedział po przejęciu władzy „szybki audyt” oraz przyspieszenie programu jądrowego.

Wojciech Jakóbik

Motyka: Będzie więcej dialogu w polityce energetycznej Polski (ROZMOWA)