Ministerstwo klimatu i środowiska wydało komunikat w ślad spotkania szefowej resortu z ambasadorem USA, w którym podkreśla znaczenie elektrowni jądrowej na Pomorzu z perspektywy twardego bezpieczeństwa.
– Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej i jej wartość jako głównej technologii przemysłowej wnoszącej znaczący wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi, w rozwój społeczno-gospodarczy. Współpraca polsko-amerykańska w tym obszarze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie w związku z agresją Rosji na Ukrainę – oceniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska cytowana w komunikacie po spotkaniu z ambasadorem USA Markiem Brzezińskim, o którym informował BiznesAlert.pl.
– Polska pozostaje w pełni zaangażowana w kontynuację strategicznych relacji z USA w dziedzinie energii, w tym w perspektywie budowy polskich elektrowni jądrowych zgodnie z Programem polskiej energetyki jądrowej. Jak podkreślała szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, inwestycje w energetykę jądrową to działanie strategiczne, mające implikacje dla bezpieczeństwa geopolitycznego i energetycznego, dekarbonizacji i wzrostu gospodarczego oraz postępu technologicznego Polski – deklaruje resort klimatu. – Szefowa resortu klimatu i środowiska wskazywała ponadto, że kwestia budowy w Polsce energetyki jądrowej cieszy się szerokim poparciem społecznym. Z badania przeprowadzonego w grudniu 2023 r. wynika, że w Polsce przeważają zwolennicy budowy elektrowni jądrowej. Poparcie dla budowy elektrowni jądrowych wynosi obecnie 89,9%. Tylko 7,2% Polaków jest przeciwnych temu pomysłowi. Szczególnie istotne jest to, że większość respondentów (76,6%) opowiada się pozytywnie za lokalizacją elektrowni jądrowej w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania.
Wcześniej dementowane były sugestie wojewody pomorskiej o możliwości zmiany lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu rodzące spekulacje wobec wyborów samorządowych zaplanowanych na kwiecień 2024 roku.
Polska chce mieć pierwszy reaktor na Pomorzu w 2033 roku i 6-9 GW energetyki jądrowej w 2043 roku. Polskie Elektrownie Jądrowe, Bechtel i Westinghouse podpisały umowę projektową mającą doprowadzić do przygotowania projektu budowy obiektu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
Ministerstwo klimatu i środowiska / Wojciech Jakóbik
Motyka: Będzie więcej dialogu w polityce energetycznej Polski (ROZMOWA)