Polska, Estonia, Łotwa i Litwa zablokowały możliwość wjazdu obywatelom Rosji

19 września 2022, 12:45 Alert

Od poniedziałku 19 września, Polska oraz kraje bałtyckie tymczasowo zakazały wjazdu obywatelom Federacji Rosyjskiej na ich terytorium w celach turystycznych, sportowych i biznesowych w ramach unijnej solidarności z Ukrainą.

Kraje unijne zaostrzają przepisy wjazdowe dla Rosjan

Kraje Unii Europejskiej, które mają wspólną granicę lądową z Rosją stały się centrum tranzytowym dla Rosjan chcących podróżować dalej do Europy po tym, jak UE zakazała rosyjskich lotów w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę.

Wyżej wymienione cztery kraje poszły dalej niż w zeszłym miesiącu członkowie UE o zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych z Moskwą, co wydłużyło i zwiększyło koszty dla Rosjan starających się o wjazd do 27 państw członkowskich unii. Polska, Estonia, Łotwa i Litwa zablokowały obywatelom rosyjskim posiadającym wizy UE możliwość przyjazdu w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych. Z zakazu wyłączeni są jedynie posiadacze zezwoleń na pobyt, członkowie rodzin, osoby korzystające z pomocy humanitarnej i dysydenci.

Kiedy polskie i bałtyckie zakazy weszły w życie dziś rano, ambasada Rosji na Łotwie potępiła te działania nazywając je skandalicznymi żądaniami unii, które stygmatyzują obywateli Rosji.

Finlandia, która również dzieli granicę lądową z Rosją, pierwszego września zredukowała liczbę wiz wydawanych obywatelom rosyjskim do dziesięciu procent, ale nie przystąpiła do bałtyckiego i polskiego zakazu.

Unia Europejska twierdzi, że w pierwszej połowie 2022 roku odnotowała ponad milion wjazdów obywateli rosyjskich, w tym wielokrotne wizyty na tej samej wizie.

The Moscow Time/Wojciech Gryczka

Sankcje blokują serwis turbin gazowych na Sachalinie