Bloomberg: Polska nie pomoże energetyce z emisją CO2, by zrealizować obietnice socjalne

6 czerwca 2019, 16:45 Alert
Komin w Elektrowni Kozienice. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Komin w Elektrowni Kozienice. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska może zrezygnować z przekazania darmowych uprawnień do emisji CO2 branży energetycznej i zamiast tego je sprzedać, zwiększając w ten sposób przychody do budżetu – pisze agencja Bloomberg. Według agencji celem jest realizacja obietnic socjalnych.

Zdaniem agencji Polska w 2021 roku prawdopodobnie zrezygnuje z wyłączeń z zasad rynku emisji w Unii Europejskiej, a przez to pozwoli producentom energii elektrycznej uzyskać bezpłatne uprawnienia. Rząd musi jeszcze zdecydować na jaki cel przeznaczyć minimum 270 milionów uprawnień, wartych około 6,5 miliarda euro, które miałyby być dostępne w latach 2021-2030. Darmowe uprawnienia obniżyłyby koszty emisji CO2 dla sektora energetycznego.

Polska w ubiegłym roku starała się o przyznanie spółkom energetycznym 31,9 mln uprawnień z systemu handlu emisjami Unii Europejskiej. Ich ceny wzrosły w ostatnich dwóch  latach pięciokrotnie, do około 24 euro za tonę w związku z redukcją ilości uprawnień na rynku uzgodnioną przez kraje unijne.

Według informacji Bloomberga Polska będzie drugim krajem UE, który ogłosi w tym roku, że nie będzie korzystać z prawa do aukcji uprawnień dla firm w latach 2021-2030 zgodnie z zasadami EU ETS na następną dekadę.  Czeski rząd zdecydował w maju, że sprzeda pozwolenia, aby zwiększyć wydatki na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii.

Czechy chcą skorzystać z Funduszu Modernizacyjnego. Ma on wspierać 10 najbiedniejszych krajów UE: Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię i Słowację. Zostanie do niego przekazane co najmniej 310 milionów uprawnień, których ilość można warunkowo zwiększyć o około 75 milionów.  Pomoc nie będzie udzielana na projekty wykorzystujące paliwa kopalne. Polska chciała uwzględnić je przy finansowaniu, ale taki wyjątek uzyskały jedynie inwestycje w ciepło i kogenerację w sektorze komunalnym w Rumunii i Bułgarii.

Według agencji celem jest realizacja obietnic socjalnych przy jednoczesnym ograniczeniu wzrostu deficytu budżetowego.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki