Aby przyśpieszyć transformację energetyczną, Polska ma w planach budowę dwóch elektrowni jądrowych. W rządowych planach jest również projekt budowy trzeciego obiektu. Francja nie zamierza rezygnować z tego wyścigu i może sporo zaoferować, gdyż ma bogate doświadczenie w tym segmencie.
Mimo że Polska wybrała już dwóch partnerów technologicznych, to francuska firma EDF nadal jest zainteresowana opracowaniem planu i budową elektrowni jądrowej w Polsce. Interesujące jest, że francuski miks energetyczny w głównej (76 procent) mierze opiera się na atomie, a kraj ma długoletnią tradycję budowy reaktorów.
6 listopada 2023 roku odbyło się spotkanie wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Ambasadorem Francji w Warszawie Etienne de Poncins.
Było to pierwsze spotkanie przedstawiciela kierownictwa resortu z nowo powołanym Ambasadorem Francji w Warszawie. Ambasador przedstawił priorytety swojej misji w Polsce i zaznaczył, że jednym z nich jest między innymi kwestia energetyki. Zadeklarował także chęć zacieśniania współpracy w zakresie energetyki jądrowej.
– Zeroemisyjna energetyka jądrowa jest najważniejszym elementem polskiej energetyki i jednym z głównych celów neutralności klimatycznej. Aby umożliwić szybką i skuteczną redukcję emisji CO2, konieczne są znaczne inwestycje w zeroemisyjne źródła energii, takie jak energia jądrowa, która pozostaje najskuteczniejszą technologią wytwarzania energii w obciążeniu podstawowym o zerowej emisji dwutlenku węgla – zaznaczył wiceminister Guibourgé-Czetwertyński
Poruszono również kwestie Ukrainy i zwrócono uwagę na fakt, że pełnoskalowa rosyjska inwazja stanowiła punkt zwrotny w podejściu do kwestii energetyki i źródeł dostaw. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego wymaga wzmocnienia zdolności infrastruktury energetycznej, w tym harmonijnej współpracy między krajami.
– Skuteczna transformacja energetyczna jest możliwa w oparciu o dalszy intensywny rozwój OZE i energii jądrowej. Nie możemy zapominać o konieczności zapełnienia magazynów energii, aby zapewnić ciągłość dostaw naszym społeczeństwom – dodał wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Do tej pory polski rząd wybrał amerykański Westinghouse i koreański KHNP przy budowie elektrowni na Pomorzu i Pątnowie. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa aktywów państwowych budowa trzeciej elektrowni jest jeszcze ustalana, a partner technologiczny nie został jeszcze wybrany.
Energetyka jądrowa ma być przyszłym fundamentem polskiego systemu elektroenergetycznego. Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel chcą budować trzy reaktory AP1000 z pierwszym w 2033 roku w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Ponadto KHNP, PGE i ZE PAK chcą budować dwa APR1400 do 2036 roku w Pątnowie, w Wielkopolsce.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska / Jacek Perzyński
Umowa projektowa o atomie z USA dla Polski może być podpisana we wrześniu