AlertEnergetykaGaz.

Czy Polska będzie potrzebować gazu z Niemiec? Gra o kontrakty w Norwegii trwa

Olaf Scholz i Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera

Olaf Scholz i Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera

Niemiecka gazeta Handelsblatt opisuje problemy Polski z pozyskaniem gazu z Norwegii i stawia tezę, że będzie potrzebowała dostaw przez Niemcy tej zimy. Destrukcja popytu i nowe kontrakty PGNiG mogą pozwolić na uniknięcie takiego scenariusza.

Handelsblatt opisuje wymianę opinii na temat ceny gazu norweskiego w nowych kontraktach negocjowanych obecnie przez PGNiG. Premier Mateusz Morawiecki sugerował, że Polacy powinni dostać zniżkę. – Czy powinniśmy płacić Norwegii 110 euro za megawatogodzinę gazu? Cztery czy pięć razy więcej niż rok temu – pytał w czerwcu, a obecnie jest cytowany przez Handelsblatt.

Margrete Lobben Hanssen z norweskiego ministerstwa energetyki powiedziała w Newsweeku Polska, że sprzedawcy w Norwegii są zobowiązani do oferowania gazu w cenach rynkowych. Tymczasem gaz na giełdzie TTF kosztuje już około 300 euro za megawatogodzinę. Ma to być według Handelsblatta przyczyna braku rozstrzygnięcia w sprawie kontraktów PGNiG, które miały zapełnić gazociąg Baltic Pipe.

Handelsblatt cytuje dane PKO BP, z których wynika, że Polska odcięta od dostaw z Rosji przez spór z Rosjanami o płatności w rublach potrzebuje jeszcze 5,6 mld m sześc. dostaw by zrealizować zapotrzebowanie. To jednak według ministerstwa klimatu i środowiska spadnie z 20 mld m sześc. rocznie w 2021 roku do 18 w 2022 roku. Dalsza destrukcja popytu oraz podpisanie umów z Norwegami mogą uzupełnić tę lukę.

Warto przypomnieć, że Niemcy również nie podpisali nowych umów na dostawy gazu z Norwegii pomimo wizyty kanclerza Olafa Scholza w Oslo. Usłyszał wówczas, że wzrost wydobycia z wiosny tego roku po ataku Rosji na Ukrainę to szczyt możliwości norweskich.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Wojna totalna Gazpromu kontra wiatraki za gaz do Baltic Pipe


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X