Holandia chce podzielić się z Polską doświadczeniami przy rozwoju offshore

10 grudnia 2020, 08:00 Alert
Morska farma wiatrowa Borssele w Holandii. Fot. Orsted
Morska farma wiatrowa Borssele w Holandii. Fot. Orsted

Dzisiaj i jutro odbędzie się holenderska, tym razem wirtualna, misja handlowa w Polsce. Przedstawiciele władz i biznesu obu krajów będą mieli okazję przedyskutować korzyści i wyzwania rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Misja obędzie się pod patronatem Sigrid Kaag, minister handlu zagranicznego i współpracy rozwojowej.

Offshore połączy Polskę i Holandię?

Zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, w pierwszej fazie działania systemu wsparcia, dla farm o łącznej mocy zainstalowanej 5,9 GW, pomoc przyznawana będzie w drodze decyzji administracyjnej przez prezesa URE. Możliwość wejścia do tego systemu kończy się 30 czerwca 2021 roku, co wynika z przepisów unijnych dotyczących pomocy publicznej. W kolejnych latach wsparcie będzie przyznawane już w formule konkurencyjnych aukcji, organizowanych w terminach określonych w ustawie. Aukcje obejmą łączną moc 5 GW. W opinii ekspertów potencjał polskiej części Morza Bałtyckiego jest jednak większy – sięga nawet 28 GW. O nowych projektach, możliwościach współpracy i dotychczasowych doświadczeniach będą rozmawiali uczestnicy polsko – holenderskiej misji handlowej.

– Rozwój odnawialnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wiążących europejskich I krajowych celów klimatycznych. Zarówno Polska, jak i Holandia są bardzo ambitne, jeśli chodzi o wykorzystanie morza jako miejsca do wytwarzania energii wiatrowej. Morska energetyka wiatrowa ma znaczny potencjał, ale stanowi również wiele wyzwań w zakresie kosztów, innowacji technologicznych oraz instalacji i konserwacji morskich farm wiatrowych. Mam szczerą nadzieję, że podczas holenderskiej wirtualnej misji handlowej do Polski będziemy mogli odkryć, jak Polska i Holandia mogą wspólnie wykorzystać możliwości i stawić czoła wyzwaniom związanym z energetyką wiatrową. Nasze firmy mogą wspólnie dostarczać wysoce konkurencyjne projekty i produkty dla morskich farm wiatrowych – mówi Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce i Białorusi.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej ma stanowić jeden z filarów transformacji polskiej gospodarki. Zielonym światłem dla rozpoczęcia inwestycji w naszej części Morza Bałtyckiego będzie wejście w życie zapisów ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich elektrowniach wiatrowych tzw. ustawa offshore. Jej projekt kilka dni temu wpłynął do Sejmu, dlatego liczymy na sprawne procedowanie. Uruchomione dzięki temu inwestycje, których wartość rząd szacuje na 120-130 mld zł, będą w kolejnych dekadach stymulować rozwój naszej gospodarki, zmniejszać jej emisyjność i zależność od importu. Spotykamy się więc w kluczowym dla polskiej energetyki momencie. Liczę więc na to, że wymiana cennych doświadczeń z graczami już działającymi na rynku offshore położy podwaliny do współpracy w przyszłości – podsumowuje z kolei Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Misja handlowa

Misja handlowa jest organizowana przez holenderskie ministerstwo spraw zagranicznych, Holenderską Agencję Przedsiębiorczości i Ambasadę Królestwa Niderlandów. Współorganizatorami i opiekunami od strony merytorycznej jest PSEW i jego holenderski odpowiednik NWEA. Głos zabiorą m.in. Peter Portman, zastępca dyrektora generalnego ds. zagranicznych stosunków gospodarczych w niderlandzkim ministerstwie spraw zagranicznych, prezes PSEW Janusz Gajowiecki, wiceprezes PTMEW Jakub Budzyński, dyrektorka ds. energii, zrównoważonego rozwoju i infrastruktury Guidehouse Netherlands Izabela Kielichowska, starszy analityk rynku energetycznego Polityka Insight Robert Tomaszewski oraz znaczna liczba holenderskich ekspertów i przedstawicieli firm. W misji wezmą udział przedstawiciele ponad 40 firm z Holandii i podobnie z Polski. Uczestnicy wezmą udział w panelach i dyskusjach a także sesjach 1:1 podczas, których możliwe jest omówienie szczegółów kooperacji. Z uwagi na ograniczenia spowodowane koronawirusem, w tym roku całe wydarzenie przeniesione zostało w całości online.

Offshore w Holandii

Rozwój morskiej energii wiatrowej w Holandii przyspiesza, aby osiągnąć cele wyznaczone przez rząd w Holenderskiej Umowie Energetycznej zawartej sześć lat temu. Jeśli chodzi o moc zainstalowaną w morskiej energetyce wiatrowej, w umowie zaproponowano, by oprócz 1 gigawata (GW) mocy zainstalowanej w działających morskich farmach wiatrowych, do 2023 roku. za pośrednictwem niderlandzkiego systemu przetargowego zrealizować dodatkowe 3,5 GW. Do osiągnięcia obecnych celów w zakresie redukcji emisji CO2 wynikających z niderlandzkiego porozumienia klimatycznego wymagane jest łącznie 49 TWh morskiej energii wiatrowej, co do 2030 roku dałoby w przybliżeniu 10,6 GW całkowitej mocy zainstalowanej.

Rząd holenderski wdrożył kilka instrumentów polityki w celu zabezpieczenia wzrostu branży. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Holandii przebiega zgodnie z harmonogramem i jest zgodny z holenderską umową energetyczną. Ma on 1,5 GW w budowie wstępnej (Borssele I-V) i kolejne 1,5 GW w budowie (Hollandse Kust Zuid I-IV).

Nowa mapa drogowa morskiej energii wiatrowej do 2030 roku określa dziewięć stref rozwoju, z których pięć zostało objętych przetargami i znajduje się w różnych fazach rozwoju. Prace rozwojowe przebiegają zgodnie z planem. Pierwsze nowe projekty mają zostać uruchomione w 2020 rku (Borssele I-V) i 2022 roku. (Hollandse Kust Zuid I-IV), a następnie stopniowo zwiększać moce do 2030 roku.

Ambasador Królestwa Niderlandów/PSEW/Bartłomiej Sawicki

PARP organizuje spotkania biznesowe branży offshore w Polsce