Polska i Niemcy o transformacji z miliardem euro za surowce i trollami Rosji w tle

17 maja 2024, 10:15 Alert

Rozmowy o współpracy Polski i Niemiec przy transformacji energetycznej ruszają po raz kolejny z luką pozwalającą Rosji zarobić miliard euro na sprzedaży surowców do Unii i trollami zwalczającymi politykę klimatyczną.

Urszula Zielińska w Berlinie. Fot. Wojciech Jakóbik.
Urszula Zielińska w Berlinie. Fot. Wojciech Jakóbik.

Rusza druga edycja Polsko-Niemieckiego Forum Transformacji Energetycznej w ramach Polsko-Niemieckiej Platformy Energetycznej. Po pierwszej w Warszawie, kolejna odbywa się w Berlinie. Politycy oraz biznes z tych obu krajów rozmawiają o współpracy w energetyce.

– Transformacja energetyczna Europy ma być siłą napędową silnej i odpornej gospodarczo Europy – oceniła Jennifer Morgan specjalna przedstawiciel do spraw polityki klimatycznej i sekretarz stanu ministerstwa spraw zagranicznych. – Po obu stronach Odry należy jeszcze szybciej rozwijać źródła odnawialne, aby zapewnić konkurencyjność przemysłu, ale infrastruktura energetyczna musi za tym nadążać – przyznała minister. – Prawie 40 procent emisji CO2 w Niemczech pochodzi z ciepłownictwa. Potrzebujemy postępów w tym zakresie, ale ciepło musi być w cenie akceptowalnej dla społeczeństwa. To także duże wyzwanie w Polsce. Projekt współpracy z Goerlitz i Zgorzelca odejścia od węgla razem to przykład, że możemy współpracować w tym zakresie – dodała minister, odnosząc się do planu osiągnięcia wspólnie neutralności klimatycznej obu wspomnianych miast dzięki dekarbonizacji ciepłownictwa.

Polska ma mieć 300 tysięcy nowych miejsc pracy związanych z transformacją do 2050 roku. Morskie farmy wiatrowe mają dać w Polsce 70 tysięcy miejsc pracy. Ta zmiana musi być jednak odpowiedzialna społecznie i dawać perspektywy jak największej grupie ludzi – przyznała Morgan. Przyznała, że ten proces jest bardziej zaawansowany w Niemczech i jest wspierany w regionach pogórniczych.

Dołożę wszelkich starań, abyśmy kontynuowali to forum i kolejne takie spotkania – powiedziała Urszula Zielińska, sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska. – Współpraca z Niemcami jest dla mnie absolutnie naturalna i niezwykle ważna. W dzisiejszych warunkach geopolitycznych jest kluczowa. Sytuacja Europy jest dziś trudna. Agresja Rosji pełnej skali na Ukrainie trwa trzeci rok, a sytuacja Ukrainy jest coraz trudniejsza, a chwilami zdaje się być dramatyczna.

– Sytuacja na Bliskim Wschodzie się pogarsza, a Chiny i Rosja zacieśniają współpracę. Rosja poszukuje surowców w Arktyce a sześć dni temu zapowiedziała poszukiwania na złożach, do których roszczą sobie prawa Brytyjczycy – ostrzegła Urszula Zielińska.

– Unia Europejska kupiła 35 mln baryłek paliwa pochodzącego przynajmniej częściowo z Rosji. Było to możliwe dzięki luce prawnej, która pomimo zakazu importu rosyjskiej ropy pozwala ją dalej kupować pod warunkiem, że zostanie przetworzona w innym kraju niż Rosja. Rezultatem jest stały napływ rosyjskiego paliwa do Unii przez Indie czy Turcję. Tylko w zeszłym roku przekazaliśmy jako Unia na Kreml około jednego miliarda euro – wyliczała Urszula Zielińska, sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska RP w Berlinie.

– W tych okolicznościach geopolitycznych unijna polityka klimatyczna i odejście od paliw kopalnych niezależnie od Rosji i innych krajów niedemokratycznych nabiera nowego wymiaru. Budowa naszych zielonych źródeł energii i rozproszonej infrastruktury, której nie można zaatakować to kwestia bezpieczeństwa klimatycznego oraz militarnego. Jest też niezbędna dla bezpieczeństwa Ukrainy i całej europejskiej rodziny. Rosja już w 2019 roku w doktrynie energetycznej wpisała politykę klimatyczną Unii Europejskiej jako jedno z największych zagrożeń. Dlatego Kreml zwalcza politykę klimatyczną z użyciem farm trolli – ostrzegła Zielińska. – W Polsce co najmniej od wyborów 15 października 2023 roku kurs na transformację energetyczną nigdy nie był jaśniejszy i zgodny – dodała.

– Chiny inwestują dziś w zieloną energię więcej niż USA i Europa więcej. To one narzucają dziś tempo rozwoju nowych, zielonych technologii. Musimy przyspieszyć, aby wzmocnić naszą konkurencyjność wobec rynku, które mają inne regulacje i ostatnio są szybsze od nas – powiedziała Zielińska.

Polsko-Niemieckie Forum Transformacji Energetycznej odbywa się co roku. Pierwsza edycja odbyła się w Warszawie. Druga ruszyła 17 maja w Berlinie.

Wojciech Jakóbik

Zielińska: Nie będzie kolejnych inwestycji gazowych w PEP2040