Polska i USA dzielą się doświadczeniami w ochronie atomu

16 września 2019, 16:15 Alert
Spotkanie polsko-amerykańskie w PAA. Fot. PAA
Spotkanie polsko-amerykańskie w PAA. Fot. PAA

Pełniący obowiązki Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Łukasz Młynarkiewicz spotkał się 13 września br. w Warszawie z Kristine L. Svinicki, przewodniczącą Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (US NRC). Tematem rozmów była współpraca i wymiana doświadczeń w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną elektrowni jądrowych.

Spotkanie polsko-amerykańskie

W trakcie spotkania delegacje PAA i US NRC omówiły perspektywy dla dalszej współpracy obu urzędów, w tym w związku z realizacją Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Przedstawiciele PAA zaprezentowali również wyniki symulacji wydania zezwolenia na budowę elektrowni jądrowej ALEP.

Pani Kristine Svinicki spotkała się  również z pracownikami PAA opowiadając o działaniach US NRC w zakresie nadzoru nad elektrowniami jądrowymi. Przedstawiła perspektywy dozoru nowych reaktorów jądrowych oraz o znaczeniu informacji o ryzyku dla podejmowania decyzji dozorowych.

Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego powstała w 1974 r. Zajmuje się m.in. nadzorem nad bezpieczeństwem jądrowym amerykańskich reaktorów jądrowych. Państwowa Agencja Atomistyki podpisała z US NRC porozumienie o wymianie informacji technicznej i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego w 2010 r., przedłużoną w 2016 r.

Państwowa Agencja Atomistyki