Polska co raz mocniej amerykańskich gigantów technologicznych na swój rodzimy rynek. Inwestują oni pomimo toczącej się tuż obok polskich granic wojny. Intel jest trzecim amerykańskim Big Techem który lokuje swoje centra w Polsce po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, dołącza do Alphabet i Visa.
Polska jako państwo frontowe rosyjskiej wojny na Ukrainie, jest ważnym ogniwem wysiłków NATO w celu przeciwdziałania ofensywie Władimira Putina. Jako trybik w łańcuchu dostaw Unii Europejskiej, naród ten znajduje się również w środku szerszego napięcia między Wschodem a Zachodem, wywołanego tarciami między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Intel powiedział, że czuje się bezpiecznie w Polsce, po części dzięki strategicznej pozycji tego kraju na wschodniej flance UE i NATO. Podczas piątkowej imprezy we Wrocławiu premier Mateusz Morawiecki mówił o tym, jak inwestycje zagraniczne jednocześnie pomagają wzmacniać bezpieczeństwo.
Firmy starają się skrócić linie zaopatrzenia i dodać lokalizacje na bezpiecznym kontynencie europejskim, aby uniknąć wpadnięcia złą stronę wojny handlowej toczącej się pomiędzy USA a Chinami. To pogłębia obawy, że wojna na Ukrainie może eskalować i zdestabilizować jej sąsiadów, takich jak Polska. Jednakże Intel dołączył do firmy macierzystej Google Alphabet i Visa w ekspansji w Polsce.
Niecałe dwa tygodnie po wybuchu wojny w lutym 2022 roku Alphabet ogłosił inwestycję biurową w Warszawie o wartości 700 milionów dolarów. Nowy hub dla 2500 osób jest największym oddziałem firmy pracującym nad technologiami chmurowymi w Europie. W maju Visa ogłosiła plany stworzenia globalnego centrum technologicznego i produktowego zatrudniającego aż 1500 pracowników.
– Polska jest bardzo ważna dla Unii Europejskiej ze względu na swoje strategiczne położenie. Nie martwię się, że nagle wszystko się zatrzyma – powiedział we Wrocławiu dyrektor operacyjny firmy Intel, Keyvan Esfarjani.
Fabryka Intela uzupełni unijny łańcuch dostaw, aby zapewnić firmie możliwość zaspokojenia popytu na półprzewodniki. Polska przyciągnęła także wiele firm, które każdego roku chcą pozyskać prawie 300 000 absolwentów wyższych uczelni, tworząc centra usług, zwłaszcza w branży technologicznej i finansowej.
Według branżowej grupy lobbystycznej ABSL, w samej tylko branży usługowej zagraniczne firmy stworzyły w 2022 roku 43 000 nowych miejsc pracy w Polsce co stanowi wzrost o 40% w stosunku do 2021 roku.
Ekonomiści przypisywali poprawę bilansu handlowego Polski boomowi w usługach, niespodziance, która pomogła złotemu umocnić się do najwyższego poziomu od dwóch lat w stosunku do euro w tym miesiącu. Według danych banku centralnego kraj odnotował 3,5 miliarda dolarów miesięcznej nadwyżki netto w transakcjach usługowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, o 1 miliard dolarów więcej niż rok wcześniej.
Bloomberg / Bartosz Siemieniuk
Intel dostanie od Niemców tanią energię na 20 lat za fabryki chipów