AlertEnergetykaŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

KE wzywa Polskę do szybszej walki z zanieczyszczeniem powietrza

Komisja Europejska ponownie wezwała Polskę do usunięcia uchybienia w związku z niewykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z lutego 2018 roku dotyczącego nieprzestrzegania dyrektywy ws. jakości powietrza w zakresie pyłu PM10.

Należy wspomnieć, że wyrok TSUE z lutego 2018 roku stwierdził, że Polska naruszyła swoje obowiązki wynikające z dyrektywy w sprawie jakości powietrza atmosferycznego.

KE wskazała, że w zeszłym roku w 12 strefach jakości powietrza nadal odnotowywano przekroczenia dziennych wartości dopuszczalnych, a osiągnięcie zgodności nie jest oczekiwane wcześniej niż w 2026 roku.

Z drugiej strony Komisja przyznała, że polskie władze od tego czasu poczyniły „pewne” postępy. – Od czasu wydania wyroku polski rząd podjął działania, takie jak ustanowienie standardów jakościowych dla kotłów czy paliw stałych dostępnych na rynku dla indywidualnych gospodarstw domowych – czytamy w komunikacie.

Komisja pozostaje jednak zaniepokojona powolnym tempem zmian i brakiem skoordynowanego podejścia na szczeblu krajowym i lokalnym, w szczególności w odniesieniu do wymiany przestarzałych kotłów na paliwo stałe wykorzystywanych do ogrzewania przez indywidualne gospodarstwa domowe.

Teraz ruch leży po stroni Polski, która ma teraz dwa miesiące na przedstawienie swoich uwag w kwestiach podniesionych przez Komisję. Po rozpatrzeniu tych uwag lub w przypadku braku uwag w wyznaczonym terminie Komisja może przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zwrócić się o nałożenie kar finansowych Polsce.

Komisja Europejska / ISBnews / Jacek Perzyński

PAS: Widzimy poprawę jakości powietrza w Polsce, ale tempo jest zbyt wolne


Powiązane artykuły

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad kreskę. Skonsolidowany zysk netto...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Mercosur dzieli winiarzy. Obawy też w Polsce

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. Mimo protestów europejskich rolników, duńska prezydencja chce ją sfinalizować do końca roku. Otwarcie europejskich...

Udostępnij:

Facebook X X X