Polska nie rozpoczęła jeszcze konsultacji najnowszej propozycji redukcji emisji CO2

21 lutego 2024, 15:15 Alert

Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta poinformował, że Polska nie rozpoczęła jeszcze konsultacji propozycji Komisji Europejskiej w sprawie redukcji CO2 o 90 procent do 2040 roku.

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

– Polska nie rozpoczęła jeszcze oficjalnych konsultacji ws. propozycji Komisji Europejskiej co do celu redukcji CO2 o 90 proc. do 2040 r.; rozpoczęły się wstępne analizy – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.

Podczas środowego posiedzenia połączonych sejmowych komisji środowiska i energii Bolesta pytany o propozycję KE ws. nowego celu klimatycznego dla UE poinformował, że nie ma jeszcze polskiego tłumaczenia komunikatu Komisji. – Nie możemy oficjalnie konsultacji rozpocząć. […] Rozpoczęliśmy wstępne analizy, jak możemy dojść do neutralności z przystankiem w 2040 roku – podkreślił.

– Zaczęliśmy prace, zarówno w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, jak i w resorcie, gdzie możemy być w 2040 roku. […] Stanowisko rządu, jak i analizy ekonomiczno-społeczne, będą dokonane dopiero jak ten proces oficjalnie się rozpocznie – zaznaczył Krzysztof Bolesta.

W styczniu 2024 roku Komisja Europejska przedstawiła plan redukcji emisji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku. Władze unijne tłumaczą, że jest to najlepsze rozwiązanie z perspektywy troski o klimat. Innego zdania są przedstawiciele branży energochłonnej, którzy podnoszą kwestie wzrostu cen energii i „wyścigu szczurów” na rynku niskoemisyjnych technologii.

Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura

Komisja chce redukcji emisji CO2 w Europie o 90 procent do 2040 roku