W Polsce przybędzie 2,5 GW nowych mocy wiatrowych

0
17
Źródło: PGE
Źródło: PGE

W Polsce pracuje ponad 1200 instalacji wykorzystujących wiatr jako odnawialne źródło energii. Ich moc zainstalowana wynosi ponad 5 900 MW, co stanowi ok. 65 procent mocy zainstalowanej we wszystkich rodzajach instalacji OZE pracujących w Polsce. W najbliższym czasie moc wzrośnie do ok. 8500 MW. Z okazji Światowego Dnia Wiatru, Urząd Regulacji Energetyki publikuje najnowsze dane dotyczące mocy zainstalowanej farm wiatrowych na lądzie.

Mocy zainstalowanej będzie więcej

Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że w trakcie realizacji jest prawie 160 kolejnych instalacji wiatrowych, których łączna moc zainstalowana wyniesie ok. 2500 MW. Dla porównania, moc zainstalowana w całym systemie elektroenergetycznym w Polsce wyniosła w 2019 roku prawie 47 tys. MW. Razem z obecnie istniejącym farmami wiatrowymi w Polsce w najbliższym czasie będzie więc ok. 8,500 MW.

Produkcja energii elektrycznej z OZE

Ilość energii wyprodukowanej ze źródeł wiatrowych i wprowadzonej do polskiego systemu elektroenergetycznego też systematycznie wzrasta. W ubiegłym roku wyprodukowały one 13 903 GWh energii wobec 11 678 GWh 2018 w roku. Tak więc dynamika rok do roku wyniosła 119 procent. Energia z wiatru stanowiła ok. 8,2 procent energii zużytej w kraju w 2019 roku.

Wsparcie energetyki wiatrowej

Beneficjentami aukcyjnego systemu wsparcia wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, funkcjonującego w Polsce od ponad pięciu lat, są głównie wytwórcy energii z wiatru oraz ze słońca. Wyniki rozstrzygniętych aukcji przez prezesa URE (w latach 2016-2019) powinny przełożyć się na powstanie ok. 3,4 GW nowych mocy w technologii wiatrowej. Wzrost produkcji energii z systemu aukcyjnego jest istotnym mechanizmem służącym do wypełnienia celu OZE zakładanego dla Polski.

Urząd Regulacji Energetyki/Bartłomiej Sawicki

Nowa wersja ustawy offshore pojawi się lada tydzień. Dokument ma zostać przyjęty do końca roku