Polska podtrzymuje sprzeciw wobec łączenia neutralności klimatycznej z FST

20 lipca 2020, 16:00 Alert

W Brukseli trwa czwarty dzień negocjacji dotyczących nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 -2027 oraz Funduszu Odbudowy Europy. Szefowie państw rozmawiali dotychczas o wielkości budżetu i środków. Polska podtrzymuje sprzeciw wobec łączenia wypłat z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z zobowiązaniem realizacji celu neutralności klimatycznej na poziomie krajowym.

Mateusz Morawiecki, Premier RP. Fot. Kancelaria Premiera RP/Twitter
Mateusz Morawiecki, Premier RP. Fot. Kancelaria Premiera RP/Twitter

Negocjacje nad budżetem UE

– Wchodzimy w decydującą fazę negocjację. Wkrótce będziemy mogli ocenić różne złożoności propozycji negocjacyjnych. To negocjacje wielostronne. Podstawowy parametr wymuszony przez kraje oszczędne, kwota wynegocjowana do dalszych rozmów to 390 mld euro w dotacjach. Ta część dotycząca kredytów, dotacji to rodzaj długu zaciąganego przez UE. Wcześniej było to 500 mld euro. Zastrzyk tych środków na inwestycje jest znacznie mniejszy niż wcześniej. Polska razem z Grupą Wyszehradzką jest bliżej stanowiska krajów południa i północy. Żeby on był on akceptowalny dla Polski, ważne jest, aby nie było oceny w zakresie uznaniowości praworządności i negocjacji w zakresie klimatu. – powiedział dziennikarzom premier Mateusz Morawiecki.

Przewodniczący Rady UE Charles Michel przedstawił w miniony piątek kompromisową propozycję kolejnego projektu budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Jedną z nowości, które pojawiły się w propozycji jest powiązanie możliwości korzystania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji pod warunkiem poparcia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku na poziomie krajowym, a nie wspólnotowym, jak dotychczas było planowane. Premier RP podkreślił, że nie ma podstaw do tak formułowanego sposobu wypłat na transformację energetyczną. – W konkluzjach z grudnia 2019 roku cel neutralności miał być uzgodniony na poziomie całej UE. Teraz nie możemy się zgodzić na to, żeby płatności dla każdego krajów uzależnione były od deklaracji zgody na ten cel przez każde państwo, także to, które nie przyjęło na siebie takiego celu tak, aby miało to odzwierciedlenie w konkluzjach Rady Europejskiej – powiedział.

Dodał on, że już teraz w zakresie środków własnych wyłączona została możliwość finansowania Funduszu Odbudowy Europy środkami pochodzącymi ze sprzedaży uprawień do emisji CO2, czyli systemu EU ETS. – Przypomnę, że to korzyść rzędu ponad siedmiu miliardów euro – powiedział.

Bartłomiej Sawicki

Polska nie godzi się na powiązanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z neutralnością klimatyczną