Polska pomoże Niemcom z ropą za derusyfikację Rafinerii Schwedt

27 czerwca 2022, 07:15 Alert

Agencja TASS przytacza słowa minister klimatu i środowiska RP Anny Moskwy, która deklarowała, że Polska pomoże Niemcom sprowadzić ropę spoza Rosji, ale oczekuje wycofania jej kapitału z Rafinerii Schwedt na wschodzie terytorium niemieckiego.

Anna Moskwa. Źródło: Twitter.
Anna Moskwa. Źródło: Twitter.

– Chcemy podpisać porozumienie o współpracy. Trwają rozmowy między PERN a niemieckimi operatorami, ale czekamy na ostateczne wycofanie Rosjan z akcjonariatu Rafinerii Schwedt – powiedziała Moskwa powtarzając tezę z maja 2022 roku, którą przytaczał BiznesAlert.pl. Rosnieft posiada 54,2 procent akcji wspomnianej rafinerii, która podobnie jak Rafineria Leuna na wschodzie Niemiec, była w stu procentach zależna od dostaw ropy z Rosji. Współpraca z polskim naftoportem pozwoli obu tym zakładom porzucić dostawy rosyjskie w ramach embargo unijnego. Polska i Niemcy zadeklarowały, że zrobią to do końca 2022 roku.

– Polska jest gotowa pomóc Niemcom tylko w razie kompletnego braku udziału Rosjan w jakimkolwiek elemencie to znaczy na etapie magazynowania albo pracy samej rafinerii, wszystkiego co ma związek z ropą w Niemczech – powiedziała Moskwa cytowana przez TASS. Jej zdaniem wszystko zależy od Berlina. Wall Street Journal podaje, że układ został już zawarty i Niemcy mogą odbierać ropę oraz paliwa przez naftoport w Gdańsku.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Rozwód z ropą rosyjską będzie bolał mniej, jeśli Polska i Niemcy nauczą się współpracować