Polska popiera walkę z emisjami metanu, ale nie ze szkodą dla reformy górnictwa i bezpieczeństwa

22 marca 2022, 10:45 Alert

Polska zgadza się na walkę Unii Europejskiej z emisjami metanu, ale w sposób uzasadniony ekonomicznie i wykonalny technicznie. Obawia się wpływu na transformację energetyczną w Polsce i wzrostu zależności od importu.

fot. pixabay.com

Polacy ostrzegają, że przekierowanie wysiłku sektora górniczego na walkę z emisjami metanu pozbawi go środków na wygaszanie ustalone w umowie społecznej z górnikami. Rozporządzenie proponowane przez Komisję Europejską nie proponuje środków na takie badania. Ponadto, Polacy obawiają się, że nie ma technologii niezbędnych do wprowadzenia standardów walki z emisjami metanu w kopalniach oczekiwanych przez Komisję.

Polska podnosi także strategiczne znaczenie węgla koksowego uznanego za surowiec krytyczny w Unii Europejskiej. Z tego względu walka z emisjami metanu nie powinna jej zdaniem uderzać w bezpieczeństwo dostaw węgla tego rodzaju, a więc nie powinna zwiększać zależności od jego importu.

Komisja Europejska przedstawiła w czerwcu 2021 roku strategię metanową mającą na celu walkę z emisjami metanu w enrgetyce. Stosowne rozporządzenie z tak zwanego pakietu gazowego przedstawionego w grudniu 2021 roku wprowadza system monitoringu emisji w całym łańcuchu sektora węglowodorowego. Rozporządzenie jest przedmiotem negocjacji w trialogu unijnym między Komisją, Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi.

Wojciech Jakóbik

Olczak: Pakiet gazowy, czyli jak Komisja chce walczyć z emisjami metanu? (ANALIZA)