Polska proponuje utworzenie unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej

25 czerwca 2019, 07:15 Alert

W debacie o nowej polityce przemysłowej UE polski rząd zaproponował powołanie unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

fot. pixabay.com

Zgodnie z propozycjami polskiego rządu Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej byłby skierowany do państw i regionów zależnych od węgla. Jego celem byłoby administrowanie programami wsparcia dla gospodarstw domowych i wspólnot lokalnych, w tym na rzecz rozwoju niskoemisyjnych gałęzi przemysłu i energetyki, podnoszenia kwalifikacji ludności czy lokalnego wykorzystania nowoczesnych technologii energetycznych. Według szefowej MPiT Jadwigi Emilewicz są dwa potencjalne źródła finansowania funduszu: system handlu uprawnieniami do emisji CO2 oraz osobny program w ramach unijnego budżetu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

– W państwie takim jak Francja, która w 70 proc. swój miks energetyczny opiera o energetykę jądrową, droga dojścia do neutralności klimatycznej jest do wyobrażenia bez specjalnych kosztów społecznych i gospodarczych. Co więcej, ta ścieżka obniża poziom konkurencyjności takich gospodarek jak nasza – mówiła cytowana przez DGP Jadwiga Emilewicz.

– Ten dokument jest szeroką propozycją do dyskusji, którą Polska kładzie dzisiaj na stole i to jest nasza kontrybucja do poważnej dyskusji europejskiej, która będzie się toczyła jesienią, wiosną przyszłego roku, i która będzie busolą zmian dla nowej KE – podkreśliła Emilewicz.

Dziennik Gazeta Prawna/Polska Agencja Prasowa/CIRE.pl