AktualnościGospodarka

Polska przed TSUE. KE pozywa ws. jakości powietrza i wody

Jedna z pozostałych sal rozpraw w TSUE, foto: curia.europa.eu

Jedna z pozostałych sal rozpraw w TSUE, foto: curia.europa.eu

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dwóch odrębnych sprawach dotyczących naruszenia unijnych przepisów środowiskowych. Zarzuty dotyczą zarówno barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości w kwestii jakości powietrza, jak i niewdrożenia zapisów dyrektywy o wodzie pitnej.

Pierwsza sprawa dotyczy braku możliwości skutecznego zaskarżania planów ochrony powietrza. Jak informuje Komisja Europejska, Polska nie zapewniła organizacjom ekologicznym ani osobom fizycznym i prawnym odpowiedniego dostępu do sądów krajowych w przypadkach, gdy normy jakości powietrza są przekraczane.

Zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie jakości powietrza, każde państwo członkowskie ma obowiązek opracowania planów naprawczych, jeśli przekroczone zostały dopuszczalne limity zanieczyszczeń. Plany te powinny określać działania mające na celu poprawę jakości powietrza w danym regionie. Według KE, Polska nie umożliwia skutecznego zaskarżania niewystarczających lub nieistniejących planów, co narusza przepisy unijne i utrudnia walkę ze smogiem.

Skarga również ws. wody pitnej

Tego samego dnia Komisja Europejska złożyła przeciwko Polsce także drugą skargę – tym razem dotyczącą niewdrożenia przepisów dyrektywy o wodzie pitnej. Nowelizacja tych przepisów miała na celu m.in. aktualizację standardów jakości wody oraz ograniczenie obecności substancji potencjalnie niebezpiecznych, takich jak mikrodrobiny plastiku.

Zdaniem KE Polska nie wdrożyła w terminie nowych regulacji, co może mieć negatywne skutki dla zdrowia obywateli i środowiska naturalnego.

Polska na celowniku Brukseli

Obie skargi wpisują się w szerszy kontekst postępowań przeciwnaruszeniowych wobec Polski w zakresie ochrony środowiska. To kolejny przypadek, w którym Komisja zarzuca Polsce niewystarczające działania w obszarze ekologii oraz brak zgodności z unijnym prawem.

Zarówno kwestia czystego powietrza, jak i dostępu do bezpiecznej wody pitnej, są obecnie kluczowymi elementami unijnej polityki Zielonego Ładu oraz priorytetami zdrowotnymi i społecznymi w UE.

PAP / wPolityce / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia Biznes Alert

Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (4.07.-1.07.2025 roku). 1. Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło...

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...
Starlink pociąg

Pełno Starlinków nad Polską. Sprawdź kiedy je oglądać

Najbliższe dni przyniosą niebo pełne ruchomych gwiazd – to satelity z sieci Starlink Elona Muska, które będzie można zobaczyć nad...

Udostępnij:

Facebook X X X