AlertEnergetykaGaz.ŚrodowiskoSurowceWęgiel. energetyka węglowa

Polskie wydobycie broni się przed rozporządzeniem metanowym i celuje w lit w Chile

Wicepremier Jacek Sasin w TVP1. Fot. BiznesAlert.pl

Wicepremier Jacek Sasin w TVP1. Fot. BiznesAlert.pl

Rozporządzenie metanowe zostało korzystnie ułożone wobec polskiego górnictwa. Polscy europosłowie zagłosowali w tej sprawie jednogłośnie. Jednocześnie wedle słów wicepremiera Jacka Sasina KGHM poluje na nowe złoża litu w Chile który obecnie jest surowcem krytycznym transformacji energetycznej zwanym również białym złotem.

Rozporządzenie metanowe wprowadza obowiązek walki z emisją metanu w kopalniach. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2020 roku, Polska zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem emisji metanu związanej z wydobyciem węgla kamiennego, po Chinach.  – Podczas prac nad rozporządzeniem metanowym, prezentowaliśmy partnerom w UE pogląd, że niezależnie od przyjętych rozwiązań, one nie będą miały takiego skutku, że będziemy zamykać polskie kopalnie szybciej niż to wynika z naszych możliwości i zapisów w umowie społecznej – mówił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Polskim Radio 24. – W tych negocjacjach udało się zwiększyć limit do 5 ton metanu na 1 tys. ton wydobytego węgla i ustalić, aby ten próg stosować na operatora, jeżeli jeden podmiot prowadzi kilka kopalń. Zamieniono też kary za łamanie przepisów na opłaty trafiające do budżetu państwa członkowskiego, następnie przekazywane kopalniom na inwestycje w technologie ograniczenia emisji metanu – tłumaczył.

Dodatkowo Jacek Sasin poruszył temat innych surowców krytycznych wydobywanych przez KGHM w Chile. -Lit i miedź to kluczowe pierwiastki jeśli chodzi o transformację energetyczną. W związku z tym poszukujemy nowych źródeł miedzi i stąd tak ważna inwestycja w Chile, którą mamy i chcemy rozwijać. Próbujemy tam również wejść w proces wydobycia litu – powiedział wicepremier Sasin. Poszukiwania nowych złóż tych dwóch surowców jest kluczowe aby Polska stała się jednym z wiodących krajów w dziedzinie elektryfikacji. Ponieważ to one są kluczowymi dla rozwoju w dziedzinie elektromobilności jak choćby produkcja baterii do aut elektrycznych.

Polskie Radio 24/ Bartosz Siemieniuk


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X