Minister Moskwa: Rząd zaskarży do TSUE politykę klimatyczną UE

18 lipca 2023, 10:20 Alert

– Skarga jest gotowa, napisana w naszym ministerstwie szybko przekażemy ją do KPRM, jestem przekonana ze w tym tygodniu będzie złożona – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

TSUE fot. CURIA
TSUE fot. CURIA

Polski rząd złożył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) trzy skargi w sprawie polityki klimatycznej Unii (Fit for 55) dotyczącą prób decydowania przez UE o gospodarce leśnej poszczególnych państw członkowskich, zakazu rejestracji samochodów spalinowych po 2035 roku oraz zwiększenia celów redukcji emisji o gazów cieplarnianych o 55 procent do 2030 roku w porównaniu z rokiem 1990, wynika z wypowiedzi minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

W tym tygodniu do TSUE ma być także skierowana skarga przecie Niemcom ws. składowania w kilku miejscach na terenie Polski ok. 35 tys. ton odpadów.

W piątek minister klimatu informowała, że Polska również zaskarżyła do TSUE tzw. rozporządzenie LULUCF, wskazując że przyjęto na błędnej podstawie prawnej, dodatkowo naruszając kompetencje państw członkowskich, ingerując w sposób prowadzenia gospodarki leśnej, pomimo braku kompetencji UE w tym zakresie.

Sektor LULUCF (ang. Land use, land use change and forestry) związany jest z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem. Obejmuje gospodarowanie glebą, drzewami, roślinami, biomasą i drewnem. Rozporządzenie określa poziomy emisji gazów cieplarnianych i pochłaniania CO2 z atmosfery.

Pytana o skargę dotyczącą prób ingerowania przez UE w gospodarkę leśną poszczególnych państw członkowskich, Moskwa powiedziała: „Tam jest dużo wątków właściwie cały dokument jest niezgodny z traktatami. Po pierwsze, gospodarka leśna nie leży w kompetencji Unii Europejskiej i Unia Europejska nie ma prawa decydowania o gospodarce leśnej, na pewno nie głosowaniem większościowym, bo takie głosowanie się odbyło”.

– Poza tym Unia Europejska w tym dokumencie próbuje decydować jak szybko będą w Polsce rosły lasy i ile [emisji CO2] będą pochłaniać, dając nam cele absolutnie niemożliwe do osiągnięcia – dodała.

Kolejna ze skarg zakazu rejestracji aut spalinowych po 2035 roku. – 2035 rok jest w tych dokumentach w ogóle niewyjaśniony, nie wiemy dlaczego to jest 2035 roku i po raz kolejny wątek głosowania większościowego. Rozwiązanie, które wpływa na całą gospodarkę, na każdego obywatela, też przyjmowane w pośpiechu i też większością, a nie jednomyślnością jak powinno być – podkreśliła Moskwa.

Dodała, że przepisy te powinny być przyjmowane jednomyślnie, a ewentualne przyjęcie tego typu regulacji powinno być poprzedzone szerszymi konsultacjami społecznymi.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

Polacy w Brukseli dali ciepłownikom czas w głosowaniu dyrektywy pakietu Fit for 55