AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Polska rozmawia o handlu energią z Ukrainą czekając na most energetyczny

Rozmowy o energetyce. Fot. MSZ.

Rozmowy o energetyce. Fot. MSZ.

Polska ma otworzyć ponownie most energetyczny na Ukrainę do końca roku. Trwają rozmowy, które mogą ułożyć fundamenty pod obrót energią w obu kierunkach dając tanią energię w dobie kryzysu energetycznego Polakom i zarobek Ukraińcom.

Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński rozmawiał z komisarzem Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Rynku Kapitałowego Ukrainy Arsena Ilinemem o współpracy w sektorze energetycznym oraz przy handlu surowcami rolnymi.

Ukraina liczy na rozwój handlu energią z Unią Europejską i ma taką możliwość dzięki zgodzie stowarzyszenia operatorów europejskich sieci elektroenergetycznych ENTSO-E oraz synchronizacji z systemem kontynentalnym. Wymiana handlowa energią na granicy Polski i Ukrainy na większą skalę będzie możliwa dzięki odbudowie połączenia energetycznego zapowiedzianego przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę w rozmowie z BiznesAlert.pl. Ten proces ma się zakończyć w tym roku. Energia ma pochodzić z Elektrowni Chmielnicki. To siłownia jądrowa o niskich kosztach stałych oferująca konkurencyjne ceny dostaw.

Ukraina chciałaby zarabiać na dostawach energii a kraje europejskie liczą na dostawy w niższej cenie w obliczu kryzysu energetycznego. Współpraca polsko-ukraińska w tym zakresie może przynieść obustronne korzyści pomimo trwającej inwazji rosyjskiej.

Warto przypomnieć, że Towarowa Giełda Energii oraz jej ukraiński odpowiednik nawiązały współpracę jeszcze w 2010 roku. Początkowo chodziło o wymianę doświadczeń w celu przygotowania Ukrainy do harmonizacji przepisów unijnych w ramach Wspólnoty Energetycznej, ale teraz ta kooperacja może wejść na wyższy poziom.

Ministerstwo spraw zagranicznych/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Powrót jądrowego Chmielnickiego


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X