Polska złożyła wstępną aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEIK). Zawarła w niej plan według którego udział energii odnawialnej w finalnej konsumpcji zostanie zwiększony do 29,8 procent do 2030 roku.
Polska Agencja Prasowa (PAP) poinformowała, że Polska złożyła w Brukseli wstępną aktualizację Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu w myśl którego udział energii odnawialnej w finalnej konsumpcji energii brutto wyniesie 29,8 procent do 2030 roku. Ostateczna wersja ma zostać opublikowana na przełomie dwóch ostatnich kwartałów.
Wspomniany cel klimatyczny dotyczy roli OZE w energetyce, ciepłownictwie, chłodzeniu i transporcie. Aktualizacja zakłada podwyższenie celu o 7-9 punktów procentowych w stosunku do planu z 2019 roku. Autorzy zaznaczyli, że w kwestii redukcji emisji CO2 dokument zawiera bardziej zachowawczy scenariusz.
– Oparty jest on na wdrażanych i planowanych strategiach, dlatego przypomina scenariusz „business as usual” – pisze aktualizacji.
– Skutkuje on relatywnie niskim poziomem redukcji emisji CO2 do 2030 roku i relatywnie wysokim poziomem konsumpcji węgla, gazu i innych paliw kopalnych. Ten scenariusz nie spełnia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 procent w porównaniu z rokiem 1990 – zaznaczają autorzy.
Dokładniejsze metody na osiągnięcie przez Polskę celu zbliżonego do tego wyznaczonego przez Unię zostaną zawarte w oddzielnym dokumencie. Na razie trwają nad nim prace.
– Projekt aktualizacji (…) krajowego planu powinien być dostarczony Komisji Europejskiej do 30 czerwca 2023. Ze względu na opóźnienie w przygotowaniu tego dokumentu, Komisja Europejska uruchomiła procedurę o naruszenie unijnego prawa wobec Polski, dlatego ten projekt jest konieczny, żeby zamknąć procedurę wobec Polski – pisze ministerstwo cytowane przez PAP.
Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski
Bando: Szukamy najlepszych do zarządzania strategiczną infrastrukturą energetyczną (ROZMOWA)