Polska i USA rozmawiają o stosunkach handlowych

14 lutego 2020, 11:00 Alert

Wczoraj w Warszawie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz spotkała się z sekretarzem handlu Stanów Zjednoczonych Wilburem Rossem.

Minister Emilewicz i sekretarz Ross. Fot. Ministerstwo Rozwoju/Twitter
Minister Emilewicz i sekretarz Ross. Fot. Ministerstwo Rozwoju/Twitter

Współpraca handlowa Polska-USA

Minister Emilewicz i sekretarz Ross rozmawiali o takich tematach jak Inicjatywa Trójmorza w Europie Środkowo-Wschodniej, polsko-amerykańskie stosunki gospodarcze i udział Polski w pracach G20.

– Stany Zjednoczone to – tradycyjnie – nasz strategiczny partner. Ostatnie lata to okres wzmocnienia naszej współpracy gospodarczej. Dzięki temu udało nam się m.in. istotnie zmniejszyć deficyt we wzajemnej wymianie handlowej. W 2018 r. wyniósł on 333 mln dolarów, gdy jeszcze w 2015 r. było to ok. 790 mln dolarów. Chcemy kontynuować ten trend – deklaruje minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Polska i Stany Zjednoczone są również istotnymi partnerami w obszarze energetyki. Amerykańskie przedsiębiorstwa i polskie PGNiG współpracują przy dostawach skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Polski, co pozwala na zdywersyfikowanie źródeł tego surowca do Polski, i w efekcie uniezależnić ją od Gazpromu. Obecnie rozbudowywany jest terminal w Świnoujściu, a w fazie planów jest pływający terminal (FSRU) w Zatoce Gdańskiej. Amerykanie są też poważnie rozważani przy wyborze partnera do budowy polskiej elektrowni jądrowej.

Ministerstwo Rozwoju/BiznesAlert.pl

Emilewicz: Cztery na pięć scenariuszy rozwoju gospodarki zakładają polski atom