AktualnościBezpieczeństwo

Polska uzupełnia braki amunicyjne. Ponad dwa miliardy na kaliber 155 mm

Podpisanie dofinansowania PGZ dotyczącego produkcji amunicji 155. Fot.: Ministerstwo aktywów państwowych

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę na dofinansowanie produkcji amunicji kalibru 155 milimetrów, używanej przez natowską artylerię. Cztery spółki należące do grupy mają otrzymać ponad 2,4 miliardów złotych, pochodzących z Funduszu Inwestycji Kapitałowej. Do beneficjentów należy: Dezamet, Mesko, Nitro-Chem i Gamrat. Obecnie NATO produkuje cztery razy mniej amunicji artyleryjskiej niż Rosja.

Dofinansowania ma na celu uniezależnienie się od zagranicznych dostawców i zbudowanie polskich zdolności.

– Jeszcze w tym miesiącu pierwsze transze trafią do spółek, które niezwłocznie przystąpią do realizacji biznesplanów. Ministerstwo będzie monitorować ten proces bardzo uważnie – powiedział minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

Ambitne plany

Mesko planuje zwiększyć produkcję amunicji 155 mm do około 150 tysięcy rocznie, do 2027 roku. Polska, we współpracy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z PGO, pracuje nad prototypem pocisku tego kalibru. Jednocześnie prowadzi rozmowy z partnerami zagranicznymi dotyczącymi transferu technologii. NATO planuje zwiększyć do końca 2025 roku produkcję amunicji do dwóch milionów sztuk.

O amunicję w tym kalibrze zabiega również Ukraina, która używa zarówno zachodnich haubic (m.in. polskich Krabów i amerykańskich M777) jak i własnej produkcji sprzętu (Bogdana) zasilanych amunicją 155 milimetrów.

Rosja wyprzedza Zachód w produkcji

24-25 czerwca w Hadze odbył się szczyt NATO. W jego trakcie sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zauważył, że NATO obecnie ma przewagę militarną nad NATO, jednak kluczowym jest by to się nie zmieniło w najbliższych latach. Przekazał, że obecnie Rosja produkuje w kwartał tyle amunicji ile Sojusz w rok.

– […] Musimy być gotowi. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy w stanie obronić się za trzy do pięciu lat – zaznaczył sekretarz.

Inwestycje w produkcje amunicji mają na celu zmniejszenie dysproporcji produkcji amunicji między NATO a Rosją.

Ministerstwo aktywów państwowych / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Karol Nawrocki. Fot. PAP/Piotr Nowak

Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego odbędzie się 6 sierpnia

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia potwierdził, że Zgromadzenie Narodowe, przed którym Karol Nawrocki złoży przysięgę prezydencką, odbędzie się 6 sierpnia o...
Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

Bruksela chce by Unia zmniejszyła emisje o 90 procent do 2040 roku

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 rok. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść...

Udostępnij:

Facebook X X X