Według danych ukraińskiego operatora systemu przesyłowego, od 15 listopada rozpoczął się pobór gazu zmagazynowanego w ukraińskich magazynów przez polskich kontrahentów. Dotychczas do Polski przesłano około 55 mln m sześc. gazu.
PGNiG w pierwszej kolejności pobiera gaz z magazynów ukraińskich, zostawiając magazyny polskie na dalszą część sezonu. Średnie dobowe dostawy gazu do Polski z Ukrainy wynoszą 6,7 mln m sześc. gazu. Według danych ukraińskiego operatora magazynów gazu, PGNiG zgromadził od maja na Ukrainie ponad 200 mln m sześc. gazu w ramach tzw. składu celnego.
O potencjale współpracy Polski i Ukrainy w dziedzinie magazynowania gazu pisaliśmy w BiznesAlert.pl w 2020 roku.
Ukraina zgromadziła przed sezonem grzewczym 13,4 mld m sześc. gazu zamiast zakładanych 19 mld m sześc. Jest to związane z niższym popytem przemysłu na ten rodzaj paliwa ze względu na trwającą wojnę, a także wyższymi cenami gazu. Magazyny gazu na Ukrainie mogą pomieścić ponad 32 mld m sześc. gazu.
Polskie magazyny gazu wypełnione były przed sezonem w 100 procentach, na poziomie 3,2 mld m sześc. gazu.
Od końca kwietnia Polska nie otrzymuje dostaw gazu bezpośrednio od Gazpromu po tym jak PGNiG odmówił spełnienia żądania rosyjskiej spółki i realizacji płatności w rublach.
OGTSUA/Mariusz Marszałkowski
Norwegia przekaże Ukrainie 195 milionów dolarów na zakup gazu